Zorana gađa Vučićevim kopljem
Tomina netrpeljivost prema najvažnijoj Vučićevoj saradnici izašla je na videlo još 22. novembra prošle godine kada je Predsedništvo Srbije izostavilo Mihajlovićevu iz protokola početka radova na gasovodu Južni tok, pa ju je na intervenciju Vučića ipak pozvalo na tu ceremoniju. Mesec dana kasnije Mihajlovićeva se obrušila na Nikolićevog savetnika Olivera Antića, koji je posetio nekadašnjeg šefa DB -a Radeta Markovića u zatvoru i najavio njegovo pomilovanje. Navodno je imao prste i u ugovaranju sastanka Vladimira Cvijana sa Miroslavom Miškovićem. Cvijan je nakon toga podneo ostavku u SNS, što je kasnije učinio i Antić. Mihajlovićeva je smatrala da on treba da se povuče i sa savetničke pozicije u Predsedništvu Srbije.
Babić: Nikad boljeFunkcioner naprednjaka Zoran Babić tvrdi da ne postoje podele u Srpskoj naprednoj stranci. |
Politički analitičar i urednik časopisa Nova srpska politička misao Đorđe Vukadinović za "Vesti" kaže da je "došlo vreme skidanja rukavica".
- Nakon ove poslednje runde polemike, potpuno je jasno da u SNS-u postoje dve struje. Sukob između Vučića i Nikolića najčuvanija je javna tajna za koju svi znaju, ali malo ko o njoj govori, a najmanje njeni akteri. Očigledno je da Mihajlovićeva nije nikakav slobodan strelac, već Vučićev glasnogovornik. Ova situacija pokazuje da Vučić kontroliše stranku koju mu je Nikolić lakomisleno i na tacni poklonio nakon prošlih izbora. Ipak, mnogi u SNS-u nisu baš oduševljeni Vučićevim kursom "evropeizacije" i "LDP-eizacije" naprednjaka. U ovom trenutku je teško reći da li će sukob eskalirati u frontalni rat, ili će biti sklopljeno još jedno privremeno i taktičko primirje.
Nikolić je svakako u defanzivi, Vučić kontroliše najveći deo stranke, kao i državnih i medijskih resursa, ali je Nikolić zaštićen mandatom i državnom funkcijom na pet godina, koji teško može biti skraćen, a u tom periodu se na političkoj sceni dosta toga može promeniti i obrnuti - objasnio je Vukadinović.