Utorak 31.12.2013.
14:04
Lj. Ivanović - Vesti

Gužva pred državnim jaslama

Od reči ni dela: Zorana Mihajlović
 

Skupština Srbije je, da podsetimo, 6. decembra izglasala izmene Zakona o budžetskom sistemu kojima je predviđen moratorijum na zapošljavanja u javnom sektoru od 1. januara 2014. do 31. decembra 2015.
 

Svaki drugi građanin na budžetu

Država najdirektnije finansira oko 3,7 miliona ljudi, što je nešto više od polovine ukupnog stanovništva. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u obrazovanju je zaposleno oko 120.000 ljudi (bez privatnih škola i vrtića), a u zdravstvu i socijalnoj zaštiti oko 140.000. U vojsci i policiji radi oko 85.000 ljudi, u vladi, ministarstvima, upravama, direkcijama i agencijama oko 28.000, u lokalnoj samoupravi oko 23.000. Nacionalna služba za zapošljavanje, sve sa podružnicama, zapošljava više od 2.000 ljudi, a Fond PIO više od 3.500.

Ali, partijska knjižica i dalje je snažnija od bilo kakvog zakona, diplome ili konkursa za zapošljavanje. U javnom sektoru, ne računajući javna preduzeća, zaposleno je oko 550.000 ljudi, što predstavlja trećinu svih zaposlenih. Broj zaposlenih u raznim vladinim organima i institucijama je 4.920, a broj mesta gde se obavlja neki društveni posao koji se finansira iz državnog budžeta je 11.200.


Demokratska stranka zatražila je nedavno ostavke ministara finansija i energetike Lazara Krstića i Zorane Mihajlović jer je u preduzeće Elektrovojvodina u Novom Sadu tokom jednog dana početkom decembra zaposleno više od 80 stranačkih aktivista.


- Čula sam da je samo u Železnicama Srbije za mesec dana posao dobilo oko 200 ljudi. Ako je to tačno, to je skandalozno. S jedne strane nam najavljuju uštede, a državni revizor istovremeno saopštava da je zloupotrebljeno više od 38,5 milijardi dinara samo u javnim nabavkama ove godine - kaže Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata i poslanik u srpskom parlamentu.


Ukupan broj zaposlenih u privredi je skoro 1.200.000, a tek svaki četvrti nešto proizvodi. Javni sektor, sa javnim preduzećima i državnom upravom, zapošljava više radnika nego što ih ima u proizvodnji. Inače, plate činovnika su za 40 odsto veće nego u zaposlenih kod privatnika. Pri tom, priča o novom Zakonu o radu kao stimulansu zapošljavanja za sindikate je prazna.


- Obrazloženje da lakše otpuštanje dovodi do lakšeg zapošljavanja je na ivici infantilnosti, isto kao kada biste rekli da će onaj koji je bolestan biti i zdrav, kada ozdravi - kaže Branislav Čanak iz Sindikata Nezavisnost.

2024 © - Vesti online