Utorak 24.12.2013.
13:14
Srna

Srbi i SPC gradili, drugi koriste

Baščaršija u centru Sarajeva
 

Prema rečima sekretara Mitropolije dobrobosanske protođakona Mitra Tanasića, na osnovu nepotpunih podataka, komunističke vlasti su od SPC u godinama posle Drugog svetskog rata oduzele i nacionalizovale 30-ak stambenih kuća sa oko 6.400 metara kvadratnih, pet stambeno-poslovnih zgrada sa oko 11.500 metara kvadratnih, veliki broj poslovnih prostora sa oko 1.500 metara kvadratnih i skoro 50.000 metara kvadratnih zemljišta.

U to nije uračunata zgrada Bogoslovije, sa oko 3.000 metara kvadratnih, u kojoj se trenutno nalazi Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, koja još nije vraćena SPC iako su takvu odluku donele još komunističke vlasti pre poslednjeg rata u BiH, i uprkos činjenici da na tome insistiraju i predstavnici međunarodne zajednice, a federalne vlasti već nekoliko godina daju obećanja.

 

Skupština i savet ministara na pravoslavnom groblju

I tako, zahvaljujući prvo ustaškim i komunističkim vlastima koje su oduzele imovinu SPC, a potom i sadašnjim federalnim vlastima u Sarajevu koje je ne vraćaju, u zgradama zajedničkih institucija na Marijin-dvoru poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH, članovi Saveta ministara BiH, ministarstava i brojnih agencija većaju i donose odluke, ne retko i na štetu srpskog naroda, na zemljištu koje je oduzeto SPC i na mestu gde je trebalo da budu zgrada Bogoslovije i pravoslavni hram.

Zemljište na kojem su izgrađene dve zgrade za potrebe najviših institucija BiH, pa čak i deo Hotela "Holidej in" - oko 18.500 metara kvadratnih ili 18,5 dunuma - do 1941. godine bilo je u vlasništvu SPC.

Pre rata tu su bili pravoslavno i katoličko groblje. Onda je SPC otkupila zemljište na kojem je bilo katoličko groblje i ekshumirala posmrtne ostatke s namerom da na tom lokalitetu izgradi novu zgradu Bogoslovije, dom za njene učenike i crkvu. Bili su završeni zemljani radovi i trebalo je da 1941. počne gradnja, a onda je počeo rat, nakon kojeg je to zemljište oduzeto SPC.

I preko Miljacke, na Vrbanji, u vlasništvu SPC bilo je oko devet dunuma zemlje na čijem se delu nalazilo pravoslavno gorblje. I pravoslavno groblje na Koševu je nacionalizovano, deo je ekshumiran i prebačen na Bare, a na tom mestu napravljen je nadvožnjak po sredini groblja.

Sportska dvorana "Zetra", napravljena za potrebe Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine, i sportski tereni oko nje izgrađeni su na delu zemljišta koje je bilo u vlasništvu SPC. I zemljište uz Koševski potok bilo je pre eksproprijacije u vlasništvu SPC.

2025 © - Vesti online