Učenici koji zarade svinju
- Izložili smo svoju ideju svim ambasadama država učesnica svetskog prvenstva u rukometu. Naši pobratimi iz Norveške su se prvi javili da podrže projekat. Norveški grad Narvik i Kikinda više od 30 godina su bratski gradovi, a u centru Kikinde izgrađen je hotel koji je dobio ime upravo po ovom gradu. Učenici su sami osmislili simulaciju svetskog rukometnog prvenstva i sami započeli pisanje projekta.
Ljudi iz norveške ambasade sa oduševljenjem su nas podržali i pomogli da sprovedemo ideju, a odmah je usledio i srdačan poziv da budemo gosti ambasade - objasnio je direktor Radak. Pedesetak učenika, uglavnom sportista koji igraju rukomet u okviru svetskog školskog prvenstva, nekoliko nastavnika i direktor bili su proteklog vikenda gosti norveškog ambasadora u Beogradu, Nilsa Ragnara Kamsvaga. Bilo je zanimljivo čuti nešto o istorijatu zgrade u kojoj ambasador živi sa svojom suprugom i o njihovom životu u Srbiji.
Na povratku iz Beograda mala kikindska ekspedicija svratila je u Zrenjanin i odgledala utakmicu između rukometnih reprezentacija Norveške i Španije. Kao nagradu za sjajno navijanje reprezentativke Norveške su svojim malim prijateljima poklonile su dresove, što je izazvalo opšte oduševljenje.
Inače, direktor škole Vitomir Radak upošljava svoje đake na svaki mogući način. Svake godine škola organizuje tradicionalni banatski svinjokolj, koji se u dvorištu škole izvodi po starim tradicionalnim običajima.
- Svinjokolj radimo već nekoliko godina, a svinju kupujemo od učeničkih para, zarađenih od prodaje povrća koje učenici uzgajaju u školskom povrtnjaku. Kada se svečani obred svinjokolja završi i ukusni čvarci, kobasice i ostali marifetluci budu postavljeni na zajedničku trpezu, u goste pozivamo prijatelje iz drugih osnovnih i srednjih kikindskih škola. Napravimo pravu feštu i gozbu o kojoj se priča do naredne godine i novog svinjokolja - priča direktor Radak.
Inače, u ovoj školi sve se postiže radom, pa i đački nestašluci bivaju kažnjeni - radnim satima. Kad su bivši učenici provalili u školu i obili nekoliko nastavničkih ormara, odradili su kaznu od 50 sati društveno-korisnog rada tako što su svakodnevno učestvovali u krečenju fasade škole. Direktor Radak kaže da nije želeo da njegovi bivši učenici nadoknade materijalnu štetu, nego da budu kažnjeni nekom vaspitnom merom.
- Naši bivši učenici su radili na uređenju dvorišta i enterijera škole. U neku ruku, oni su zaslužni što je škola umivena i doterana. Radili su sve, od betoniranja do krečenja, a plevili su i travu. Jedan mi je rekao da će nam ako zatreba naredne godine pomoći volonterski. Oni su sada ozbiljni i odgovorni momci koji ne kriju da su ovu provalu uradili u trenutku nepromišljenosti - naglasio je direktor Radak.
Škola je ove školske godine osvojila nagradu "Dr Đorđe Natošević" kao najbolja obrazovna ustanova u Vojvodini i to u kategoriji predškolskih, osnovni i srednjoškolskih ustanova.
Ugovor sa NemcimaOsnovna škola "Sveti Sava" prva je u Srbiji potpisala Sporazum o razumevanju sa Ambasadom Savezne Republike Nemačke, koji učenicima osmog razreda omogućava da besplatno polože takozvani DSD ispit iz nemačkog jezika i steknu međunarodno priznatu diplomu o znanju nemačkog. Potpisnici memoranduma bili su pedagoški savetnik nemačke ambasade Boris Menrat i direktor škole Vitomir Radak. |