Ministri EU: Pregovori 21. januara
Jedan od zvaničnika koji je prisustvovao zasedanju je rekao da je u zaključke sastanka unesena i ključna odredba da Beograd i Priština moraju da sklope "pravno obavezujući sporazum o celovitoj normalizaciji odnosa pre nego što Srbija postane članica EU".
U "Pregovaračkom okviru" koji su ministri usvojili se kaže i da će normalizacija odnosa Beograd-Priština biti obuhvaćena poglavljem 35 "u ranoj fazi pregovora" o članstvu sa Srbijom.
Doduše, navedeno je i da će ta normalizacija odnosa moći da bude uključena u druga poglavlja "u valjano opravdanim slučajevima", kao i da "Srbija mora obezbediti da njen stav prema statusu Kosova ne stvara prepreke niti utiče na primenu 'pravne tekovine' EU od strane Srbije".
Navodi se i da će, "kao deo tih napora da se usaglasi sa propisima i zakonima EU (pravna tekovina), Srbija posebno zajamčiti da usvojeno zakonodavstvo, uključujući i njene geografske razmere, ne deluje protiv normalizacije odnosa sa Kosovom".
Priznanje Kosova - da ili ne?
Na pitanje da li stav u zaključcima današnjeg ministarskog zasedanja EU da Srbija pre ulaska u EU mora da potpiše pravno obavezujući sporazum o sređivanju odnosa sa Prištinom znači da na neki način Srbija mora da prizna nezavisnost Kosova, predsedavajući zasedanja, litvanski ministar Linas Linkevičijus je rekao da će taj obavezujući sporazum biti neophodan u budućnosti.
On je rekao da su svi ministri povoljno ocenili proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji je doveo do istinskog napretka, pa je u zaključcima upravo tako i rečeno da budući sporazum treba da obezbedi dalji povoljan razvoj.
Linkevičijus je rekao da su svi ministri ukazali na "opipljive rezultate" u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
File je rekao da ne vidi razlog da normalizacija odnosa Beograda i Prištine, kao "uporedan proces", na bilo koji način koči put Srbije ka članstvu u Uniji.