"Od kad je OVK pobila mladiće u Peći zamire srpstvo"
Ubijeni su Ivan Obradović (15), Dragan Trifović (17), Vukosav Gvozdenović (18), Zoran Stanojević (17), Svetislav Ristić (17) i Ivan Radević (25).
"Prvi metak je pogodio Ivana. Vapaj 'sine moj' njegovog oca Lazara, koji se slučajno zatekao u jedinom, omiljenom i sigurnom okupljalištu mladih u Peći, kao da i danas odjekuje gradom podno Prokletija", priča Ranko Jokić, jedini Srbin u Patrijaršijskoj ulici u gradu na Bistrici.
Pročitajte sve što smo pisali o OVK OVDE |
On kaže da porodice streljane srpske mladosti i dan danas pitaju ko je i s kojim motivom naručio ubistvo i zašto je velom tajne obavijen jedan od najstrašnijih zločina.
Kancelarija zahteva rasvetljavanje zločinaKancelarija za Kosovo i Metohiju ponovo je zatražila od međunarodne zajednice da počne da rasvetljava zločine počinjene nad pripadnicima srpskog naroda na Kosovu. Kako se navodi u saopštenju, Kancelarija za Kosovo i Metohiju upozoravala je i nastaviće da upozorava sve dok "svi zločinci na Kosovu i Metohiji ne dobiju ime i prezime i zaslužene kazne". "Jer, kako je ubistvo šestorice mladića u Peći bilo uvod za pogrom posle koga u Metohiji gotovo da nije ostalo Srba, tako svaki zločin u kome nema osumnjičenih i okrivljenih predstavlja opasnost od ponavljanja nasilja", ocenila je Kancelarija u saopštenju. |
"Zašto, zašto i zašto su jedine reči koje mi odzvanjaju, s kojima se budim i noćim. Ta mladost, nedužna, ubijena je samo zato što su zločinci osmislili da se samo masakrom može miran suživot Srba, Albanaca i muslimana u Peći pretvoriti u pakao. Uspeli su. Tog crnog 14. decembra počeo je pogrom, počelo je raseljavanje, počelo je odumiranje Srba u Peći", priseća se Jokić, i apeluje na Pećance da ne zaborave ovaj zločin.
Porodice ubijenih mladića godinama nisu mogle da obiđu pećko groblje, pa je tako Ljuba Ristić posmrtne ostatke svog Svetislava preselio 2000. godine na Bežanijsko groblje u Beogradu, a Slavica i Lazar Obradović mrtvog sina Ivana na groblje u Baru.
Albanski ekstremisti su sredinom 2008. godine porušili nadgrobne spomenike i tako još jednom oživeli nezarasle rane.
Na dan sahrane ubijenih srpskih mladića u gradu nisu radile ustanove i prodavnice, Albanci su se povukli u kuće, a prisustvo snaga policije bilo je vidljivo. Pred gotovo 15.000 ljudi na centralnom gradskom trgu opelo je služio tadašnji patrijarh Pavle.