Slučaj Norac: Gde je razumevanje za žrtve?
U saopštenju se navodi da je sud 11. marta potvrdio oslobađajuću presudu Ademiju, a Norcu smanjio zatvorsku kaznu za zločine nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima u Medačkom Džepu, "čime je ponovo uznemirio porodice žrtava i uverio ih da sud ima više saosećanja prema odgovornima za ratne zločine nego prema žrtvama ratnih zločina".
Iz ugla organizacije za ljudska prva, teško je prihvatiti činjenicu da Vrhovni sud Hrvatske poklanja veću brigu za psihu Norca nego za patnje porodica žrtava, saopštio je FHP.
U saopštenju se ocenjuje da obrazloženje "da je visoka izloženost ratnom delovanju u legitimnom cilju odbrane od agresorskog rata dovela do posledica po psihu i moć rasuđivanja Norcu" ima političke implikacije, kojih svaki sud mora da se kloni.
Županijski sud u Zagrebu je 2008. godine osudio Norca na sedam godina zatvora zbog podržavanja i ohrabrivanja ubistava civila i pljačku imovine, ubijanja i mučenja ratnih zarobljenika.
Tužilaštvo nije ispoljilo interesovanje za otkrivanje i kažnjavanje ostalih komandanata i neposrednih izvršilaca zločina u Medačkom Džepu, iako je sadržina dokaznog postupka ukazala na izvesna lica, odnosno pripadnike pojedinih vojnih formacija.
Dodatna istraga bi ukazala ko su drugi odgovorni komandanti i direktni počinioci zločina kao što su paljenje i miniranje kuća, ubijanje staraca, sakrivanje i spaljivanje oskrnavljenih leševa, gađanje noževima živog, za drvo obešenog zarobljenog srpskog vojnika, navodi FHP.