Četvrtak 05.12.2013.
00:16
Z. Gligorijević - Vesti

Mogu li se pomiriti partizani i četnici (4): Zločinci su lokalne kabadahije

Na partizanskom groblju: Bosiljka Malenović
 

- Mislim da je tema serije bitno promašena jer je trebalo da se govori ne samo o situacijama, već i o uzrocima pada kraljevske vlasti i podele među Srbima. Pripadam generaciji kojoj je u školi govoreno da je Komunistička partija bila antifašistička, što nije tačno.

Preki sud

- Bilo je dovoljno da se kaže da je okrivljeni sarađivao sa okupatorom i presudilo bi mu se po kratkom postupku. Zar danas stranke ne sarađuju? Draža je vodio pokret, a Nedić, Aćimović i drugi su imali neki vid stranke - smatra Malenović i pita se da li će ta tema biti obrađena u seriji.

Svako zna da je ona u startu podržavala pakt između Rusije i Nemačke, dok je pokret Draže Mihailovića odmah bio otadžbinski i onaj ko je hteo da brani državu i svoj narod - ocenjuje za "Vesti" političar i prosvetni radnik Dragan Sofronijević iz Jagodine.

S druge strane, smatra on, četnički pokret je bio antifašistički, naročito u Pomoravlju i Šumadiji, a centralna Srbija je tradicionalno rojalistički orijentisana čak i dan-danas.


- Najbitnije je da li će u seriji biti odvojeni lokalni razbojnici od kraljevske vojske. Jedan od najvećih "četničkih" zločina dogodio u Jagodini kada su za noć poklana 22 viđenija građanina. Ali, to nije uradila otadžbinska vojska, već lokalne kabadahije, koje su se naoružavale i prebijale privatne račune. Samo u slučaju kada bi se to rasvetlilo, serija bi imala smisao. Ukoliko se bude sledio Bulajevićev manir da su četnici koljači sa bradama i jedu masne pite, onda će i ova serija imati samo zabavni karakter, kao i ona "Selo gori, a baba se češlja" - dodaje Sofronijević.
 

Miroslav Malenović

Miroslav Malenović, koji je bio član Saveza komunista i član je Saveza Udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata, poštuje vrednosti NOB-a, ali tvrdi da je i među partizanima i među četnicima bilo je osionog ponašanja.


- Serija je prikazala stanje u vojsci, čak i gorim nego što se o njemu znalo do sada. Vidi se da su se Hrvati, Muslimani i Slovenci povukli. Zanimljivo je da major, pri tom, i Srbin, sme da komandantu puka, Slovencu po nacionalnosti, onako priđe i kaže šta misli - objašnjava Malenović za "Vesti".


Draža Mihailović je stao u odbranu srpskog naroda. Ali se rat pretvorio u revoluciju gde je pobedio narod, koji je hteo republiku, a ne kraljevinu. Četnici su se možda plašili komunista i podržavali kralja, koga je Zapad izigrao. Nisam čak ni protiv Dražine rehabilitacije ako sud dokaže da on nije kriv. Činjenica je da je posle rata stradao veliki broj ljudi. Mislim da je bilo nedopustivo da partizanska vlast osuđuje bez pravih dokaza na osnovu nečije tvrdnje da je čovek sarađivao s okupatorom.
 

Pamtim samo Nemce

- Nijedna serija ne može da promeni zločine. Znam da sam u zarobljeništvu radila u fabrici oružja, u kojoj smo redovno dobijali hranu. Radno vreme je bilo osmočasovno, a po potrebi smo radili prekovremeno. Imam samo jednu lošu uspomenu. Dok je jedan čuvar uvek bio korektan, drugi nam se povremeno svetio kada bi dobio loše vesti sa Istočnog fronta na kome su mu bili sinovi. On me je jednom udario kundakom u glavu, pa sam desetak dana bila u bolnici - seća se Bosiljka za "Vesti".

Malenovićeva majka Bosiljka, devojačko Ribić, i pokojni otac Momir, upoznali su dok su radili u logoru u Altenburgu u Nemačkoj. Osamdesetdevetogodišnja Bosiljka, rodom iz sela Polujski Varoš u opštini Slunj u Hrvatskoj, u logor je dospela juna 1943. godine kada se Vrhovni štab probio, a pozadina nastradala. Nemce pamti kao veoma korektne i hrabre ratnike. O četnicima ima loše mišljenje, ali na osnovu priča, jer ih u njenom kraju nije bilo. Nemilosrdne ustaše, kako kaže, samo su u njenom selu zaklali 600 ljudi.

KRAJ

2024 © - Vesti online