U braku posle šezdesete može biti strasti
Stručnjaci Beogradskog savetovališta tvrde da je "starost dobro provesti u paru, pored bračnog partnera, pošto je to, možda, i najteži period života praćen gubicima, bolestima i problemima".
Dame su i u tim godinama "stidljivije", pa se teže odlulučuju za brak, na šta ukazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, po kojima godišnje oko 500 pripadnica lepšeg pola, starijih od 60 godina izgovori "sudbonosno da". U bračne vode, međutim, svake godine zaplovi oko 1.200 "mladića koji su načeli šestu deceniju života".
Bračni psihoterapeut Vera Despotović-Stanarević iz Beogradskog savetovališta za brak i porodicu je ukazala da se životni vek u Srbiji povećava i da je potpuno normalno, a i preporučljivo, starost provesti uz partnera, jer zajedniči život ispunjava i vraća vitalnost.
"Lepo je videti ljude koji su i nakon 60. godine željni života i optimistični, pronašli su srodnu osobu i dovoljno su hrabri da sa njom prođu kroz najteži period života", smatra ona.
Šezdesete donose probleme, bolesti i gubitke, međutim, navela je Despotović-Stanarević, ljudi su tada najčešće završili radni vek i uživaju u penziji, pa imaju i dovoljno vremena za partnera, putovanja, druženja....
Međutim, kazala je ona, brak i u tim godinama donosi probleme, koji mogu biti posledica loše procene, prevelikih očekivanja, nepoverljivosti dece prema novom partneru njihovog roditelja, ali i prevare.
Podaci pokazuju da se parovi za brak odlučuju sve kasnije, pa "takav potez" u penzionerskim danima, smatra Despotović-Stanarević, više nikoga ne bi trebao da čudi, pogotovo što su stari sve slobodniji i otvoreniji za komunikaciju sa svojim vršnjacima. Pred matičara je u 2009. godini stalo 513 dama i 1.219 pripadnika jačeg pola.