Petak 29.11.2013.
02:30
Vesti

Lažne nesreće bogate podzemlje

Hapšenje učesnika prevare (Foto: arhiva)
 


Kriminalci, da bi privukli vozača havarisanih kola, za njega plaćaju i njegov deo naknade troškova popravke, predviđen polisom osiguranja. Kad ga pridobiju, onda mu popravku organizuju u nekoj od automehaničarskih i limarskih radionica koje, opet, vodi podzemlje. Posao je unosan: kriminalci za vozilo dato mušteriji, naplaćuju osiguravajućim kompanijama i do 200 dolara dnevno.


Sve je ovo bio povod za vladu NSV da prošle nedelje objavi početak istrage poslovanja automehaničarskih radionica i osiguravajućih firmi.
 

- Ovo je takav biznis u kome, kad se nečiji auto "zarobi", u nizu slučajeva vozači postanu taoci tih radionica. U jednom slučaju, dobili smo račun od 36.000 dolara za sedam dana najma luksuznog poršea - kaže jedan insajder iz osiguranja.
 

U nastojanju da se uđe u trag ovom poslovanju, policajci u civilu prisustvuju aukcijama oštećenih automobila, predstavljajući se kao kupci, da bi proverili glasine o pritiscima na prave kupce da odustanu od ponude, kako bi kola jeftinije pripala firmi koja se bavi njihovom popravkom.

Spaljena radionica

U novembru prošle godine, autolimarska radnja u Askvitu na severnoj obali Sidneja je spaljena, nakon što je osiguravajuća kompanija odbila da otpiše jednu skupu mazdu i odlučila da se kola ipak mogu popraviti. Vlasnik radionice Endrju Džonson je, ništa ne sluteći, primio kola na popravku. Nedugo zatim, njegova radionica je izgorela. Nakon tri meseca istrage, policija je zaključila da je požar podmetnut da bi vozilo bilo do kraja uništeno. Uhapšeno je pet osoba.

- Aukcije su u mnogome očišćene, ali mi još uvek imamo tamo ljude u civilu koji prate šta se događa, zato što mi znamo da bajkeri i druge bande deluju u ilegalnim poslovima trgovine motornim vozilima - kaže Artur Kacogijanis, šef odeljenja državne policije za borbu protiv organizovanog kriminala.
 

I većina osiguravajućih kompanija zapošljava bivše policajce, da za njih istraže lažne zahteve za odštetu, izmišljene udese i krađe vozila. Veruje se da u Sidneju svakog dana lažiraju najmanje jedan udes, kako bi naplatili oštećeno luksuzno vozilo.
 

- Kao podnosioci zahteva višestruko se i stalno pojavljuju ista imena pojedinaca ili familija - navodi jedan predstavnik osiguranja. On ističe da su sumnjivi i vreme i lokacije nezgoda, jer se sve najčešće dešava noću na usamljenim mestima.


Prevara

Obično, lažirana nesreća podrazumeva da u njoj učestvuje ranije oštećeno vozilo kupljeno jeftino na aukciji, a onda zakrpljeno samo toliko da se može registrovati za vožnju. Onda se kola osiguraju na znatno više para nego što su plaćena. Na jednom takvom automobilu, moguće je napraviti profit između 20.000 i 70.000 dolara.

2024 © - Vesti online