Četvrtak 21.11.2013.
20:30
Beta

Hrvatsko ministarstvo: U Vukovaru mora dvojezičnost!

Odluka se odnosi na primenu dvojezičnosti, odnosno sprskog jezika i pisma (ćirilice)
 

"Za ostale odredbe, poput one o proglašenju Vukovara mestom posebnog pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata, utvrđeno je da su u skladu s Ustavom i zakonom", objavilo je Ministarstvo na svom službenom sajtu.

Odluka je upućena vladi koja ima rok od 30 dana da uputi Ustavnom sudu zahtev za ocenu saglasnosti s Ustavom i zakonom sporne odredbe vukovarskog statuta kojom se taj grad u celosti izuzima od primene Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina i Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.

Statut Vukovara izmenjen je početkom novembra glasovima odbornika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Hrvatske stranke prava "Ante Starčević" (HSP AS)koji su ih i predložili. Protiv su bila odbornici Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), dok su oni iz Socijaldemokratske partije (SDP) bili suzdržani.

Statut je tako dopunjen članom kojim se područje Vukovara proglašava mestom posebnog pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata, a izmenjen je i član o službenom jeziku i pismu, tako da je službeni jezik u Vukovaru hrvatski, a pismo latinično.

Izmene Statuta su najavljene pošto su u Vukovaru u septembru na zgradama javnih ustanova i državnih institucija postavljeni dvojezični natpisi - na latinici i ćirilici, što je izazvalo napetosti i proteste u tom gradu.

"Ćirilica vam smeta, a srpske pevaljke ne"

Statut grada Vukovara prethodno je menjan 2009. godine kada su uvođenje dvojezičnosti, uz SDSS, podržali odbornici HDZ i tadašnjeg HSP, dok je SDP tada bio protiv.

Po važećim propisima u Hrvatskoj upotreba manjinskog jezika i pisma moguća je u jedinicama lokalne samouprave u kojima pripadnici neke manjine čine više od trećine stanovništva. Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2011. u Vukovaru živi 34,87 odsto stanovnika srpske nacionalnosti.

Protivnici ćirilice okupljeni oko Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara pokrenuli su prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma kojim bi nacionalne manjine imale pravo na službenu upotrebu jezika i pisma samo u slučaju da čine najmanje polovinu stanovništva jedinice lokalne samouprave. Iz Vlade su najavili da će ustavnim promenama sprečiti raspisivanje referenduma o pravima manjina.

2024 © - Vesti online