Utorak 19.11.2013.
21:51
Beta

Veštak: Ratko Mladić upozorio na genocid

Ratko Mladić
 

Braun, koji je analizirao mnoštvo dokumenata Vojske Republike Srpske, rekao je da je Mladić to učinio na sednici Skupštine RS na kojoj je 12. marta 1992. imenovan za komandanta VRS. Veštak tužilaštva ukazao je da Mladić komentarisao prvi strateški cilj - razdvajanje Srba od Muslimana i Hrvata - koji je rukovodstvo RS stavilo pred vojsku. Po zapisniku sa sednice, Mladić je tada rekao:

"Prema tome, mi ne možemo očistiti, niti možemo imati rešeto da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi, a ostali da odu ... Pa, to je ... to neće ... Ja ne znam kako će gospodin (Radovan) Karadžić i gospodin (Momčilo) Krajišnik objasniti svetu. To je, ljudi, genocid".

General Mladić (70) optužen je za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida.

Mladićeva izjava, po Braunu, odražavala je ne samo ono što će se dešavati nego i zbivanja koja su već bila u toku, kroz akcije srpskih snaga u opštinama Bosanske krajine u proleće 1992. Pozivajući se na dokumente Prvog krajiškog korpusa VRS, svedok je precizirao da je ta jedinica sprovela tipske operacije u proklamovanom cilju "razoružavanja" muslimanskih paravojski, napadajući sela, pomerajući nesrpsko stanovništvo i uzimajući veliki broj zarobljenika.

Pomeranje muslimanskih civila kao i zatvaranje velikog broja zarobljenih u logore, bilo je deo ostvarivanja prvog strateškog cilja - razdvajanja naroda, ocenio je Braun. O tim uspešnim operacijama, Krajiški korpus redovno je izveštavao Glavni štab VRS.

Braun je posvedočio i da u dokumentima vojnog suda u Banjaluci nije pronašao dokaze da je bilo kome suđeno za zlostavljanje i ubistva počinjen u logorima za nesrbe kod Prijedora ili u vojnom logoru Manjača, iako su i korpus i GŠ VRS o tim optužbama bili obavešteni.

Svedok je naznačio da je zatvaranje logora na Manjači tražio međunarodni Crveni krst, ocenjujući da je VRS bila odgovorna i za druge logore, koji su formalno bili pod kontrolom civilnih vlasti. Po zatvaranju logora na Manjači, u novembru 1992, zarobljenici nisu pušteni kućama već su "autobusima prevezeni u Hrvatsku". Prema izveštaju Prvog krajiškog korpusa, bilo je razmenjeno ukupno"939.000 ratnih zarobljenika" od kojih su nešto više od 2.000 bili vojnici, kazao je veštak.

Braun je izjavio da je general Mladić, za akcije Prvog krajiškog korpusa njegovom komandantu Momiru Taliću dao ocenu "odličan" i nije ga kritikovao, uprkos zločinima počinjenim tokom operacija u Bosanskoj krajini i kasnije u zarobljeničkim logorima. U nastavku suđenja, Brauna unakrsno ispituju branioci generala Mladića.

Optužnica Mladića tereti i za genocid u Srebrenici; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.

2024 © - Vesti online