Utorak 19.11.2013.
19:53
Srna

Položaj Srba u Hrvatskoj se pogoršava

Ne rešavaju se problemi Srba u Vukovaru: Slavka Drašković
 

Šef Kancelarije Slavka Drašković rekla je da su učesnici sastanka ocenili da je problema sve više i da još stoje ona pitanja za koja se mislilo da su rešena, a otvaraju se neka nova, poput pitanja jezika i ćiriličnog pisma.

"Uopšte, situacija u Hrvatskoj u odnosu na Srbe se pogoršava i naravno da nismo mogli da izbegnemo ni da razgovaramo o tome šta se desilo juče u Vukovaru, što pokazuje da su problemi eskalirali", rekla je Draškovićeva.

Ona je istakla da su se u Vukovaru juče pokazale dve Hrvatske - jedna koja pokušava da uspostavi i ostvari prava nacionalnih manjina i druga koja uporno nastoji da se zakoni koji garantuju neka osnovna prava menjaju.

"Veći deo Srba je otišao juče iz grada zbog toga što nisu znali šta da očekuju. Napustili su grad zbog velikih tenzija", rekla je Draškovićeva, navodeći da je u jednom od okolnih sela na srpskoj crkvi napisano slovo "U".

Ona je podsetila da je na sastanku bilo reči o temama koje se tiču izbeglih i prognanih, stanarskih prava, te novog zakona koji se sprema o prebivalištu u Hrvatskoj, koji može da predstavlja veliki problem.

"Najpreče je da se zaustavi ova hitna situacija, nasilje i hajka, ali to ne sme da nas stopira da se rešavaju i sva druga pitanja", rekla je Draškovićeva.

Narodni poslanik i predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta apelovao je da EU, Savet Evrope i druge međunarodne organizacije javno osude antisrpsku kampanju koja već mesecima traje u Hrvatskoj. On je rekao da stotine prognanih Srba iz Hrvatske i brojni drugi oštećeni građani traže da se konačno, 18 godina od završetka rata, reše njihovi brojni problemi.

"Tražimo da se u praksi, a ne samo deklarativno, poštuje nacionalni i kulturni identitet Srba u Hrvatskoj", rekao je Linta i pozvao Vladu Srbije da pokrene stalni dijalog sa Vladom Hrvatske.

On je pozvao Vladu Hrvatske da sprovede Ustav i Zakon o pravima nacionalnih manjina koji garantuje dvojezičnost, proporcionalnu zastupljenost Srba u organima državne uprave, policiji i pravosuđu, te da ukloni sve diskriminatorske odredbe u nizu zakona koje su protiv ostvarivanja prava Srba u Hrvatskoj i izbeglih Srba.

Zamenik predsednika SNV Saša Milošević rekao je da će Deklaracija, koju je nedavno usvojila Skupština SNV, biti upućena vladama Srbije i Hrvatske, ali i međunarodnoj zajednici.

"Govorili smo i o dešavanjima koje se poslednjih nedelja i meseci ubrzavaju u Hrvatskoj. Imamo povišen stepen govora mržnje, javlja se izvesna strepnja među Srbima", rekao je Milošević.

2024 © - Vesti online