Utorak 19.11.2013.
10:52
Srna

U kolonama na glasanje prema državi Kosovo

Glasanje na Kosmetu (foto: arhiva)
 

Lokalni izbori,ostaće zapamćeni po tome što su mediji u Srbiji svakih novih pedeset izašlih birača prikazivali kao veliki napredak i potvrdu "razuma", koji je prevladao posle oštrog ubeđivanja vlasti da Srbi samo masovnim izlaskom mogu odbraniti svoje i interese države Srbije. Ništa manje, ovi izbori će ostati zabeleženi po prisustvu vojne demokratije - kosovske i Euleks policije te pripadnika KFOR-a, piše Srna.

Stanovnici Severne Mitrovice, nove kosovske opštine sa većinskim srpskim stanovništvom, kažu da su "izvedeni na birališta", na ponovljeno glasanje za odbornike i gradonačelnika.

Pročitajte sve o izborima na Kosovu OVDE

Većina kaže da nije imala izbora zbog straha da bi mogli da ostanu bez posla i famoznog minimalca od kog se teško može preživeti.

Nešto manje od pet hiljada Srba, Bošnjaka i Roma, uglavnom dolazeći u famoznim kolonama, izašlo je na birališta i većinom svoj glas dalo Krstimiru Pantiću kandidatu liste "Srpska", koju podržava zvanični Beograd, i Oliveru Ivanoviću nezavisnom kandidatu nosiocu liste SDP.

Uz njih na birališta je izašlo oko 1.300 Albanaca koji su po automatizmu glasali za svog sunarodnika. Pantić i Ivanović će 1.decembra pokušati ponovo da dobiju poverenje građana u drugom krugu izbora.

U prvom krugu izbora 3. novembra glasanje je prekinuto na 27 biračkih mesta posle napada nepoznatih lica, koja su razbila glasačke kutije. Beograd je optužio pristalice Antiizbornog štaba predvođene narodnim poslanikom Markom Jakšićem, dok su Jakšić i odbornici Privremene skupštine Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija optužili srpsku žandarmeriju da su, zbog "kraha izbornog dana", razbijanjem glasačkih kutija spasavali svoju politiku.

Vlasti su pred ponovljene izbore obećavale da će saopštiti imena razbojnika koji su minirali izbore, ali to se još nije desilo, podsećaju Srbi sa severa.

Mnogi na severu pažljivo su saslušali i upozorenje premijera Srbije Ivice Dačića, izgovoreno sa bine na Trgu Šumadija pred izbore, da "rukovodstvo srpske Krajine nije slušalo Beograd pa su krajiški Srbi proterani iz svojih domova, a da je rukovodstvo Republike Srpske poslušalo Beograd i Srbi danas žive u svojoj državi".

S druge strane, zagovornici bojkota veruju da će 1. decembra u drugom krugu bojkot biti još uverljiviji.

Šamar srpskim interesima

Poseban šamar srpskim interesima, ali i zagovornicima izlaska na glasanje jeste činjenica da je rezultate utvrđivala Centralna izborna Komisija samoproglašenog Kosova, uz nadgledanje posmatrača EU. Ta činjenica potvrđuje istinu koja se ne može sakriti - nakon izbora za sve će se pitati Priština.

To je, uostalom, potvrdio i premijer Ivica Dačić, koji je poručio da "Zajednica srpskih opština, čije će sedište biti u Kosovskoj Mitrovici, njenom severnom delu, neće biti institucija države Srbije".

"To će biti prva srpska institucija na Kosovu koju je priznala Priština i međunarodna zajednica. Niko više neće moći da kaže da je to paralelna institucija" - bio je otvoren Dačić.

Kada se sve to ima u vidu, postaje jasno da su Srbi sa severa Kosova, koračajući u kolonama prema izbornim mestima, "umarširali" u samoproglašeno Kosovo, protiv kojeg su se borili svim silama.

2024 © - Vesti online