Ponedeljak 18.11.2013.
12:01

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/print.phtml on line 37

Zašto u Srbiji građani stežu kaiš (2): Mutavi poslanici

Skupština Srbije
 

Najveću platu prošle godine u republičkom parlamentu imao je poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković od oko 2,6 miliona dinara u koji je uračunat paušal od oko 540.000 dinara, a na to treba dodati još 600.000 koje je Čolaković naplatio na ime troškova za održavanje sopstvenog vozila i troškova putovanja. Čolaković, inače, prima i penziju koja iznosi oko tri prosečne.

Direktor agencije kao bog

Dok u ministarstvima važe strogi propisi u oblasti državne uprave, na državne agencije primenjuju se opšti propisi o radu. U toj činjenici leži odgovor na pitanje kako je moguće da su plate direktora tih agencija daleko veće od predsednikove, premijerove ili ministarske zarade. Kad je o zapošljavanju reč, direktor neke od tih agencija ima veća ovlašćenja od ministra. Za zaposlene ne važe ograničenja o povećanju plata, kao ni o broju zaposlenih. Na ove institucije godišnje se potroši više od 800 miliona evra. Više od 170 državnih agencija za sve i svašta godišnje iz državnog budžeta potroši više od osam milijardi dinara, ili 800 miliona evra.

Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić druga je na listi sa godišnjom platom 2,57 miliona dinara. Već godinama unazad prvi na listi po troškovima putovanja je poslanik DSS-a Miloš Aligrudić, pa je tradiciju nastavio i na putovanja u inostranstvo. U prošloj godini potrošio je oko 1,2 miliona dinara.

Rekorderka je i Donka Banović iz DSS-a koja je u 2012. primila bruto platu sa paušalom od oko 2,2 miliona dinara, ali je zato na ime naknade za korišćenje sopstvenog vozila potrošila čak 634.607 dinara. Skoro identičan primer je i njen kolega iz stranke Milan Lapčević, koji je iz džepa građana zato što se vozio svojim automobilom naplatio 637.091 dinar preko plate i paušala od oko 2,1 milion dinara.


Kada je reč o šefovima poslaničkih grupa statistika kaže da je najviše zaradio šef poslanika NS Miroslav Markićević i to 2,27 miliona dinara, potom šef liberala Čedomir Jovanović 2,23 miliona, pa šefovi naprednjaka i socijalista u parlamentu Veroljub Arsić 2,2 miliona. U srpskom parlamentu najštedljiviji je, izgleda, bio predsednik parlamenta Nebojša Stefanović, koji je ostvario zaradu od 1,27 miliona dinara.

Ćutanje je zlato: Nevena Adžemović
 

Njegovi troškovi daleko su manji u odnosu na predhodnike. Ceo problem se tu ne završava, jer pojedini poslanici Skupštine Srbije, uprkos tome što primaju plate znatno veće od republičkog proseka, u prvih šest meseci 2013. se uopšte nisu javljali za reč.

Blažene sekretarice

Ministarka energetike Zorana Mihajlović govoreći o nekim državnim agencijama navela je da plate pojedinih sekretarica variraju od 45.000 do 120.000 dinara mesečno, što je nedopustivo. Ona je izjavila da Vlada mora da reši nagomilane probleme u privredi - prvo je restrukturisanje javnih preduzeća, a drugo donošenje i sprovođenje akcionog plana za racionalizaciju u državnoj upravi i javnim preduzećima, što znači smanjenje troškova. Zorana Mihajlović je rekla da se i broj državnih agencija mora racionalizovati, a ostaviti da rade one od kojih će privreda imati koristi.

Poslanica Nove Srbije i nekadašnja članica grupe Models, Nevena Adžemović ćutke prati skupštinska zasedanja. Ona, međutim, nije i jedina. Četrdesetak poslanika, kako vladajuće većine tako i opozicije, u prvih šest meseci ove godine nisu rekli ni reč za govornicom. Mnogi od njih samo nemo posmatraju šta se dešava u sali, neki vrlo brzo posle ubacivanja kartica i napuste salu.


Gori od onih što ćute su oni koji se vrlo retko pojavljuju u skupštinskoj sali. Milanka Karić i Milan Krkobabić iz vladajuće većine, ali i opozicionari Miloš Jovanović iz DSS-a ili demokrata Branislav Krekić samo su neki od poslanika koji su od početka godine u zdanju na Trgu Nikole Pašića proveli jedva nešto više od radnog dana.


Ni Vojvođanima ne ide loše, pa tako potpredsednici pokrajinske skupštine primaju platu od oko 133.000 (plata im je oko 102.000, plus poslanički dodatak od oko 31.000). Potpredsednici pokrajinske vlade ostvaruju mesečnu zaradu oko 102.000, a članovi vlade oko 97.000.

Sutra - Zašto u Srbiji građani stežu kaiš (3): Lokalni ministar s osnovnom školom

2024 © - Vesti online