Utorak 12.11.2013.
20:12
Beta

"Javna uprava nam zagorčava život"

U Srbiji ima više zaposlenih činovnika nego u celoj nekadašnjoj SFRJ
 

Rajić je agenciji Beta rekao da 29.000 ljudi radi u državnoj upravi, koja obuhvata ministarstva, agencije, direktorate i institucije, dok je u lokalnim samoupravama, prema različitim procenama, zaposleno između 55.000 i 70.000 ljudi.

"Evropski prosek je da na 1.000 stanovnika dolazi jedan zaposlen u lokalnoj samoupravi, a u 96 odsto opština u Srbiji se taj broj kreće od 4,5 do 12, prosečno 6,5 na 1.000 građana. To znači da je broj zaposlenih u lokalnim samoupravama 6,5 puta veći od evropskog proseka", naveo je Rajić.

Ekonomskim merama štednje i budžetom za sledeću godinu predviđeno je otpuštanje iz preduzeća u restrukturiranju i otpremnine za višak radnika, dok se višak zaposlenih u javnoj upravi ne pominje. Rajić je podsetio da je cela SFRJ imala 28.000 zaposlenih u državnoj upravi, a danas samo Srbija ima 1.000 više, što je apsurdno jer je zemlja tri puta manja.

"Čitav taj sistem funkcioniše da bi održao faktičko stanje i višak zaposlenih, koji očigledno ne rade ono što bi trebalo da rade", rekao je Rajić.

On je istakao da preveliki broj zaposlenih u javnoj upravi građanima i privredi zagorčava život, jer umesto da postoji elektronska uprava i da se "pola papira izvuče od kuće, kao u svakoj normalnoj zemlji", u Srbiji se ide na šaltere i gubi se vreme, a privredu to usporava jer ne može da dobije papire.

"U takvoj situaciji lokalne samouprave još i povećavaju zahteve i stalno traže sve više para iz budžeta, a one ne postoje da bi njih neko plaćao, nego da obezbede da opštine i gradovi funkcionišu što efikasnije da bi privreda radila bolje, a građani imali bolji standard", naveo je Rajić.

Dodao je da je u Srbiji, međutim, sve obrnuto i dok se u razvijenim zemljama broj zaposlenih i budžet određuju prema planovima za uređenje lokalne samouprave, škola, ulica i slično, u Srbiji je prva stavka budžeta - "imamo toliko zaposlenih i za njihove plate i reprezentaciju treba nam toliko".

"To je jedan nakaradni sistem koji nas je doveo do toga da u nekim gradovima u Srbiji, osim tih opštinskih i gradskih organa vlasti i nekoliko javnih preduzeća, gotovo da nema nijedne srednje firme sa više od 50 zaposlenih, nego se mali broj malih preduzetnika snalazi da preživi, a siva zona je ogromna", rekao je Rajić.

2024 © - Vesti online