Nedelja 10.11.2013.
09:04
B92

Mogu li dijamanti da nahrane sirotinju?

Dijamanti iz Zimbabvea u službi diktatora
 

Oblast raspolaže ogromnim rezervama dijamanata - prema nekim ekspertima, najvećim na svetu. Samo u ovoj godini će državno rudarsko društvo ZMDC tamo iskopati 17 miliona karata.

Sada Zimmabve ponovo može da prodaje dragoceno kamenje preko Evrope, u septembru je EU ukinula jednu sankciju protiv ZMDC. Od toga želi da profitira i belgijski Antverpen, gde se nalazi jedno od najvećih mesta za trgovanje dragim kamenjem.

EU je nametnula embargo protiv ZMDC kao posledicu brutalnog obračunavanja snaga bezbednosti sa opozicijom posle predsedničkih izbora 2008. Šefovi diplomatija država članica EU posle pet godinu su ukinuli sankcije - i to uprkos sumnjama izbornih posmatrača Afričke unije i Zajednice za razvoj Južne Afrike (SADC) u ispravnost parlamentarnih izbora u julu ove godine. Iako EU govori o demokratskom deficitu u Zimbabveu, istovremeno dodaje da postoje i mali pomaci, kaže portparol šefa evropske diplomatije Mihael Man.

EU želi da ohrabri Zimbabve da krene u privredne reforme, kako bi i stanovništvo imalo koristi od biznisa sa dijamantima - što do sada nije bio slučaj. Ekonomska situacija u zemlji je loša. Mnogo ljudi gladuje. Oko 2,2 miliona stanovnika Zimbabvea je prinuđeno da koristi međunarodnu pomoć u namirnicama, procenjuje Svetski program za hranu UN.

Borci za ljudska prava kritikuju ukidanje sankcija. Nevladina organizacija "Globalni svedok" u Londonu pretpostavlja da će predsednik Robert Mugabe i njegova vladajuća partija prihodima od dijamanata i dalje finansirati anti-demokratske akcije.

"Na parlamentarnim izborima u julu bilo je naznaka manipulacije. Mnogobrojni građani su držani podalje od glasačkih kutija. Takođe postoje optužbe da je najmanje jedna ćerka-firma ZDMC-a finansijski u to bila upletena", kaže Emili Armisted, stručnjak za Zimbabve iz "Globalnog svedoka".

EU je morala da proveri te optužbe pre nego što je ukinula sankcije protiv ZMDC, kritikuje Armisted. Upravo to su Evropljani i uradili, kaže portparol EU Mihael Man.

"Nije bilo direktnih naznaka da je ZDMC tokom izbornog procesa bio umešan u anti-demokratske akcije ili kršenje ljudskih prava", kaže Man.

EU ne raspolaže informacijama da je novac od dijamanata korišćen za ugnjetavanje stanovništva. "Kada bi to bio slučaj, to bi bio ozbiljan problem."

Uprkos tome, sankcija EU je i te kako pogodila režim. ZMDC je izgubio četvrtinu redovne prodajne cene za sirove dijamante, zato što nije mogao da trguje na berzi dijamanata u evropskom Antverpenu. Umesto toga morao je da ih ponudi u centrima izvan Evrope - Dubaiju ili Mumbaju - a tamo je cena znatno niža.

2024 © - Vesti online