Četvrtak 07.11.2013.
19:40
Beta

Zaraženi šugom još nisu dobili terapiju

Foto: Ilustracija
 

Ona je za agenciju Beta rekla da je 28. oktobra napravila izveštaj o stanju u tom beogradskom naselju i da su tada šugom bile zaražene 64 osobe.

"Mi smo tada poslali plan mera i preporuka svim nadležnim institucijama, od Ministarstva zdravlja, opštine Zemun do Crvenog krsta. Konstatovali smo da je neophodno da se obezbedi adekvatna terapija, pošto su ti preparati na negativnoj listi, a reč je o socijalno ugroženim osobama. Međutim, kako su mi rekli romski medijatori, niko još nije dobio terapiju," kazala je Ivana Begović.

Pročitajte još: Novi Sad: Od šuge obolelo 19 studenata

Dodala je da je Zavod preporučio da se zaraženima pomogne kupovinom sredstava za ličnu higijenu, posteljine i odeće, "jer je svu ćebad i veš neophodno spaliti".

Upitana koliko će nereagovanje uticati na širenje zaraze, ona je odgovorila da se "šugom ne može zaraziti jako veliki broj ljudi".

Prema njenim rečima, za prenošenje zaraze neophodan je "blizak kontakt sa zaraženom osobom", odnosno neophodan je duži, direktni kontakt sa kožom obolelog ili korišćenjem iste posteljine i donjeg veša.

"Šugarac u spoljašnjoj sredini ne opstaje dugo van tela. Šanse da se zaraze prenese, na primer boravkom u gradskom prevozu, gotovo je nemoguća," naglasila je Ivana Begović i dodala: "Posebno ako operemo ruke kad dođemo kući".

2024 © - Vesti online