Četvrtak 07.11.2013.
13:38
Lj. Ivanović - Vesti

Čelnik Partizana uskoro iza rešetaka?

Pod zaštitom politike: Branko Ružić i Dragan Đurić

Izvor "Vesti" u policiji kaže da je samo pitanje dana kada će Đurić biti priveden, ali i da s time "treba biti oprezan, jer je Đurić čovek veoma blizak Socijalističkoj partiji Srbije", pre svih njenom potpredsedniku Branku Ružiću, te da za hapšenje nije dovoljan nalaz policije, već procena tužilaštva.


Međutim, radna grupa policajaca koju je formirao vicepremijer Aleksandar Vučić insistira da se posao sa sve 24 privatizacije dovrši do kraja 2013.


Istrage se, međutim, ne plaši Dragan Đurić, vlasnik Veterinarskog zavoda. On je u januaru ove godine rekao da ne očekuje hapšenje i da je istraga za njega samo "kontrola i normalna stvar".

- Nemam čega da se plašim. Kupio sam Zavod po zakonu i tu nema ničeg spornog - tvrdio je tada Đurić.
 

Finiš u vreme Koštunice

Veterinarski zavod Zemun konačno je prodat tek kada je država zamenila njegov upravni odbor koji je potom 2005. digao ruke od svega, podseća Jelisaveta Vasilić, aktuelna predsednica Saveta za borbu protiv korupcije. Inače, posao je finiširan u vreme Vlade Vojislava Koštunice, koja ga ničim nije osporila.

Policija, međutim, ne misli tako. Štaviše, Đuriću se na dušu stavlja i navodni kredit koji je njegova kompanija Zekstra uzela od Agrobanke, a nikada nije vraćen. Sada se Đurićevo ime pominje i u spornim poslovima sa Azotarom u Pančevu.


Nije nikakva tajna da je Đurić uspešno plivao i bio dobar svim vlastima, pa i ne čudi što je kao vlasnik Zekstre uspevao bez muke da dođe u privatizaciji do novih firmi, čime se savršeno uklopio u tragičnu tranzicionu stvarnost Srbije.


Danas je većina njegovih firmi u gubicima. Tu su Veterinarski zavod Zemun, Nolit, Optika, Savremena, Šumadija i druge.


U objekte Nolita na ekskluzivnim lokacijama u Beogradu uselili su se butici Zekstre, radnici Optike su štrajkovali zbog neisplaćenih plata. O Veterinarskom zavodu govorila je svojevremeno i Verica Barać kao čelnica Saveta za borbu protiv korupcije. Ona je isticala da je kao predsednik tenderske komisije u julu 2003. Čedomir Jovanović, tada član vladajuće Demokratske stranke, insistirao da se Zavod proda Đuriću, iako navodno konzorcijum koji se na tender prijavio, u vreme zaključenja posla nije formalno ni postojao.


U to vreme direktor Agencije za privatizaciju bio je Mirko Cvetković, kasnije predsednik Vlade.

Trgovina fudbalerima

Protiv Đurića se vodi istraga i zbog sumnje u regularnost transfera fudbalera Partizana od 2008. pa na ovamo. Klub je u tom periodu prodao veliki broj igrača, i to reprezentativaca poput Rukavine, Obradovića, Tošića, Jovetića, Ljajića, Nastasića, Savića, Klea. Procenjuje se da je od te "trgovine" Partizan zaradio oko 50 miliona evra.

2024 © - Vesti online