Legalizacija: Zahtevi do februara
Poslanik Nove Srbije Dejan Rajčić, koji je u parlamentu obrazlagao ovaj zakon, kaže za "Vesti", da građani koji žive van Srbije, a imaju nekretnine koje nisu legalno upisane u katastar, moraju imati u vidu da novih rokova neće biti.
DokumentacijaZahtev za legalizaciju treba da sadrži geodetski snimak, projekat izvedenog objekta u tri primerka, dokaz o pravu korišćenja svojine, odnosno zakupa na građevinskom zemljištu, ili dokaz o pravu svojine na objektu. Takođe, potreban je dokaz plaćanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta i dokaz o uplati administrativne takse. |
- Ovo je poslednji voz da se kuće i druge nepokretnosti uvedu u legalne tokove. Ljudi koji žive van Srbije, trebalo bi ako imaju ovakve objekte, da u predviđenom roku podnesu zahteve opštini, ili da daju ovlašćenje da to neko uradi u njihovo ime - objašnjava on.
Prema Rajčićevim rečima, kasnije to neće biti moguće i svi nelegalni objekti biće srušeni.
- Cilj je da potpuno sprečimo nelegalnu gradnju. Građevinska inspekcija će non-stop biti na terenu, republički inspektori će kontrolisati kolege na lokalu i neće više biti gledanja kroz prste. Da bi se sprečile neprijatnosti, problemi i rušenje kuća koje su izgrađene bez dozvole, građani treba hitno da podnesu zahtev za legalizaciju u nadležnoj opštini - upozorava Rajčić.
Prema novom Zakonu o legalizaciji, svi objekti koji su izgrađeni do dana njegovog stupanja na snagu (1. novembar 2013) mogu biti legalizovani. Zakon predviđa mogućnost plaćanja legalizacije na rate do 20 godina, a visinu naknade za bespravno izgrađene objekte utvrđuju lokalne samouprave.
Ranije je taj rok bio pet godina. Neće moći da se legalizuju objekti izgrađeni ili rekonstruisani na klizištu ili močvarnom zemljištu, zatim objekti na površinama javne namene ili zaštićenim prirodnim i kulturnim dobrima, oni koji su suprotni planskom dokumentu.