Utorak 12.11.2013.
13:50
Vesti

Veza žene i zmaja nije grešna

Carica Milica

O tome svedoče mnoge narodne pesme, a najjasnije od svih "Carica Milica i Zmaj od Jastrepca" gde stoji: "Malo bilo, za dugo ne bilo, zasija se Jastrebac planina, a poleće zmaje od Jastrepca, od Zmajevca od vode studene, pa se primi uz Kruševo ravno, a doleće na bijele kule, te on pade na meke dušeke, zbaci zmaje ruho ognjevito, pa s caricom leže na jastuke."

Pesma otkriva i to da je kneginjin suprug knez Lazar znao za ljubavni susret Milice sa zmajem, koji je trajao čitavu godinu od kada mu je supruga priznala šta se noću dešava. Miličinog i Lazarevog sina, despota Stevana Lazarevića, koji se proslavio kao veliki junak i vladar, narod je smatrao zmajevitim.


Zmaj je dobar demon i zaštitnik svog plemena. Zato se on i stara o rađanju zdravog i snažnog potomstva time što se spaja sa ženama sa svog područja. Prvobitno je zmaj bio neki mitski predak, pa otuda i verovanje da su legendarni epski junaci često zmajskog porekla. Verovalo se da postaje od šarana, zmije, ovna ili neke druge životinje koja je u drevna vremena bila plemenski zaštitnik.


U Leskovačkoj Moravi zmaj vodi borbu protiv ala. Tu je borbu započeo sveti Ilija u društvu sa zmajevitim detetom, koje se poznaje po krilima ispod pazuha. Od životinja je, kako se tamo verovalo, ovan najzmajevitiji. U Skopskoj kotlini se takođe smatralo da su zmajevi dobri demoni koji se zajedno sa svetim Ilijom i Đorđem bore protiv aždaje.


Da je zmaj zaista dobar demon, verovalo se i u okolini Svrljiga, takođe na srpskom jugu. Tamo se poštovao kao i druge "čiste sile", zajedno sa bogom i svecima. Pretvorivši se u užareno krilato biće, odlazio bi u šumu koja se još među starim Slovenima smatrala mestom gde borave duše predaka. Sa tog mesta zmaj sprečava nepogodu, u doba suše šalje spasonosnu kišu, pošto je jedna od dužnosti predaka da vode računa o plodnosti i berićetu. Ako bi zmaj napustio svoje područje, verovalo se da neće biti rodna godina.

U zmaja su verovali svi Sloveni. Njegov naziv je bio poznat svim slovenskim jezicima, kao staroslovenski poljski zmij, bugarski i ruski zmej, češki zmek.

2024 © - Vesti online