Četvrtak 24.10.2013.
10:04
Nezavisne novine

Škola u Goraždu nosi ime po SS oficiru

Husein Đozo - drugi s leva, odmah do nemačkog SS-ovca
 

Roditelji koji u strahu od reakcije okoline žele da ostanu anonimi, napisali su pismo medijima u kome kažu da su ogorčeni što škola u koju idu njihova deca nosi ime po čoveku koji je služio u nacističkoj vojsci i čije se fotografije u nacističkoj uniformi mogu lako naći na internetu. Pre promjene, škola je nosila ime Nikole Tesle.
 

Interesantno je da je Đozo bio i Titov prevodilac na njegovim putovanjima po Arapskim zemljama.

Đozo je posle rata osuđen na kaznu "robije u trajanju od 5 (pet) godina i gubitak časnih prava u trajanju od 5 (pet) godina" jer je, kako piše u presudi, "svojim radom podigao moral u neprijateljskim jedinicama". Prema dostupnim podacima, Đozo nije učestvovao u vojnim operacijama, ali je kao imam 28. regimente učestvovao u brojnim aktivnostima i nosio je oficirsku uniformu za nacističkim obeležjima i karakterističnom mrtvačkom glavom na fesu koji je bio zaštitni znak Handžar divizije.


Na jednoj od fotografija on prisustvuje obuci nacističkih vojnika u Neuhammer trening centru, zajedno sa kontroverznim Jerusalimskim muftijom Haj Amin el Huseinijem koji se lično susretao s Hitlerom. Đozo je, navodi se na sajtu Liveworldnews.co, lično pisao Hajnrihu Himleru zahvaljujući mu na donacijama i podršci u osnivanju imamske škole.


"Smatram svojom dužnosti izraziti zahvalnost Rajhfireru u ime divizijskih imama i stotina i hiljada siromašnih u Bosni. Spremni smo položiti naše živote u borbi za velikog vođu Adolfa Hitlera i Novu Evropu", piše u pismu.


O Đozovoj saradnji sa Himlerom pisao je i nemački magazin "Fokus".
U biografijama Huseina Đoza period od 1941-1945. se uglavnom preskače, a ističe se njegovo reformatorsko delovanje, kao i podatak da je studirao na čuvenom Al-Azharu u Kairu. Rođen je 1912. u Barama, Ilovača, opština Goražde. Godine 1960. Husein Đozo pocinje da radi u Vrhovnom islamskom starešinstvu gde ostaje sve do smrti 1982. Tokom šezdesetih i ranih sedamdesetih honorarno je radio i kao profesor Gazi Husrev-begove medrese. Đozo je 1964. izabran za presednika Udruženja ilmijje u Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini, a 1970. godine on pokreće list "Preporod" čiji je glavni i odgovorni urednik bio do 1972. godine.

2025 © - Vesti online