Sreda 16.10.2013.
12:55
J. L. Petković - Vesti

Nema para za raseljene sa Kosova

Na mesečnu naknadu od oko 8.000 dinara ima pravo oko 20.000 raseljenih sa privremenim boravkom u centralnoj Srbiji i Crnoj Gori, a koji su 1999. imali posao na KiM. Taj "luksuz" im je dopisom Ministarstva finansija i privrede od 18. juna 2013. stopiran, ali su najavljeni politički napori da se problem reši.

Dopis Nacionalne službe za zapošljavanje


U tekstu koji je potpisao direktor filijale Siniša Nadbantić piše da se NZS "osim onih problema koji su uslovljeni nedostatkom pravne regulative u rešavanju spornih slučajeva koji su nastali tokom isplate", sada suočava i sa nedostatkom novca.
"Dakle, sa sredstvima sa kojima u ovom trenutku raspolažemo, nećemo biti u mogućnosti da kontinuirano isplaćujemo naknade svim korisnicima, već samo za prva tri - četiri meseca ove godine.

U proteklom periodu pokušali smo više puta da predupredimo ovu situaciju na taj način što smo obaveštavali nadležne državne organe o posledicama koje mogu nastati ukoliko se problemi isplate ovog davanja sistemski ne reše. Međutim, do sada nismo dobili odgovor koji bi mogao da nam pomogne u rezrešenju situacije u kojoj se sada nalazimo", stoji u pismu.


Kopredsednik Saveza udruženja raseljenih sa Kosova i Metohije, Milenko Jovanović smatra da je ova situacija nedopustiva.


- Logično je da se ekonomska kriza odražava i na prognane sa Kosmeta koji su korisnici privremene naknade. Ipak, nedopustivo je da država nema dugoročnije osmišljenu strategiju za ovu kategoriju građana, koji su posebno u teškoj situaciji, budući da žive od 8.500 dinara ili 70-ak evra. Apelujemo na Vladu Srbije da iznađe način i obezbedi novac za neometani nastavak isplate privremene naknade raseljenima. U protivnom, država će dobiti još značajan broj socijalnih slučajeva, što, nadam se, niko u Srbiji ne želi - kaže Jovanović za "Vesti". 

2024 © - Vesti online