Stršljeni "ubice" stižu u Srbiju?!
Stručnjaci tvrde da ovaj insekt može da naraste do pet centimetara u dužinu i centimetar u visinu, a da mu je žaoka veličine šest milimetara. Međutim, iz Zavoda za bioinsekcitide kažu da je on u suštini dosta manji.
Stručnjaci ističu da je ovaj insekt jako opasan i da može ozbiljno da povredi čoveka, a da se njegov ubod poredi čak s “užarenim ekserom koji ulazi u telo”.
Pretpostavlja se da mu odgovara evropska klima i da zato može da se "doseli" u skoro svaku evropsku zemlju.
Ipak, biolog Ivan Aleksić smatra da stršljeni koji naseljavaju Daleki istok ne mogu preživeti u Srbiji i da nema opasnosti od njihove najezde.
Ubod stršljena u osnovi nije smrtonosan. Izuzetak čine ljudi koji su alergični, kao i kod uboda ili ugriza svih drugih insekata. Kod uboda u području usta i grla treba se svakako obratiti lekaru zbog opasnosti od oticanja. Da bi život bio ugrožen, bilo bi potrebno više od 500 intenzivnih stršljenovih uboda. Kako ubada samo oko 10% stršljenova jednog gnezda, ovaj broj se nikad ne dosiže.
Ipak, alergijske reakcije na ujede ovih insekata jako su opasne, čak i kada su u pitanju “obični stršljenovi”. Tako se već nekoliko puta ove godine dogodilo da je neko preminuo od ujeda stršljena.