Ponedeljak 14.10.2013.
12:01
B. Božin - Vesti

Gej lobi, istina ili laž (2): Antigej špagete

Porodična idila a la Barila
 

- Nećemo imati reklame sa homoseksualcima zato što podržavamo tradicionalnu porodicu. Ako se njima to ne sviđa, mogu da jedu pastu drugih proizvođača - bio je direktan Barila u intervjuu za italijanski Radio 24.

Umak za sve

Nekoliko dana posle izjave Gvida Barile da ne bi uvrstio gej parove u svoje reklame italijanska firma Bertoli izdala je reklamu s gej parom i porukom "Umak za sve".
- Samo smo hteli da proširimo poruku da su u Bertoliju svi dobrodošli, a pogotovo oni s praznim želucem - poručili su iz Bertolija.

Na oluju nije trebalo dugo čekati. Na socijalnim mrežama je pokrenut tzv. „"šitštorm", na Tviteru su usledili pozivi na bojkot proizvoda ove firme (bojkotbarila), kao i fotografije sa Barilinim proizvodima bačenim u đubre. Iznenađen takvom reakcijom, 55-godišnji vlasnik koncerna je ponovio da on nema ništa protiv homoseksualaca ni njihovog načina života, ali da Barila-koncern "ima drugačiju kulturu i podržava 'svetu porodicu', koja je jedna od centralnih vrednosti ove firme".


- Nema nikakve sumnje da za Barilu žena zaista ima ključnu ulogu. I to žena koja besplatno kuva, pere i čisti, ali zato plaća kada kupuje barilu. Žena koja ne izlazi iz kuće, osim u dućan da bi kupila špagete - uzvratili su LGBT aktivisti i pozvali na bojkot italijanskog brenda. Italijanskom tajkunu nije ostalo ništa drugo nego da se javno izvini i tako spreči dalju štetu. Gvido je rekao da su njegove izjave izazvale nesporazume i da je "samo hteo da naglasi centralnu ulogu žene u porodici, ali ne i da povredi nečija osećanja, jer gaji veliko poštovanje prema homoseksualcima i slobodi mišljenja".
 

Istopolni brakovi

Prva država koja je u modernoj istoriji priznala pravo na zakonsku zajednicu istopolnih parova bila je Danska, koja je donela zakon o registrovanom partnerstvu 1989. godine. Skandinavijski tip registrovanog partnerstva je bio gotovo jednak braku, uključujući i pravo na usvajanje dece. Ipak, registrovana partnerstva su definisana posebim zakonima, a ne zakonom o braku, pa se ne nazivaju brakom, osim u svakodnevnom govoru. Istopolni brakovi su u 10 evropskih država: Belgiji, Holandiji, Norveškoj, Španiji, Švedskoj, Portugalu, Islandu, Danskoj, Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu (samo u Engleskoj i Velsu).

Nešto slično je na svojoj koži osetila i nemačka kancelarka Angela Merkel u predizbornoj kampanji u septembru ove godine. U emisiji "Izborna arena" ona je na osetljivo pitanje da li je za to da se izjednače prava homoseksualnih parova prilikom usvajanja dece rekla da "teško to može da prihvati, jer je nesigurna da li je to dobro za dobrobit dece".

Na ovu njenu izjavu oštro su reagovali predstavnici socijaldemokrata, liberala i udruženja lezbejki i homoseksualaca, koji su Merkelovu kritikovali da se "ravna prema ličnim osećanjima umesto prema Ustavu".

- Naša budućnost leži u rukama porodice, a ne u istopolnim formama životnih zajednica. Evropska unija mora jasno da kaže da je za porodicu, decu, brak. Društvo ne održavaju male grupe, nego stabilna sredina - bila je izjava zbog koje je Katerine Rajh, državna ministarka CDU, izazvala lavinu besa na javnim mrežama. "Homofob...

Govor mržnje prema homoseksualcima... besmislica", za svega nekoliko sati njena Fejsbuk stranica bila je zatrpana ovakvim i sličnim komentarima, tako da je ova političarka morala da je skine sa mreže. Od poređenja sa nacistima preko uvreda na račun njene porodice do pokretanja sajta pod imenom "Nema budućnosti sa Katerinom Rajh!" - sve to je zapanjilo majku troje dece i dugogodišnju poslanicu Bundestaga.


Kako je u to vreme pisao dnevnik "Bild", većina napada dolazila je od gej aktivista, koji su posle emisije na prvom programu državne televizije ARD, u kojoj je Rajhova kao gost najpoznatijeg nemačkog voditelja Gintera Jauha argumentovala zašto se protivi uvođenju istopolnih brakova, pokušali da je smeste u lager radikalne desnice. Posle ove emisije usledili su mejlovi puni mržnje i onlajn peticija za njeno povlačenje.

"Tolerancija, koju za sebe traže, očigledno ne važi za one koji imaju drugačije stavove", pisao je tada "Bild". Zaštitu nije dobila ni od sopstvene partije, i gotovo da niko nije ustao u njenu odbranu.


Ipak, treba dodati da je Katerina Rajh na upravo održanim izborima za Bundestag ponovo izabrana direktnim glasovima u nemački parlament. Što se tiče italijanskog proizvođača paste, mnogi posetioci interneta pišu da će od sada kupovati samo njihove proizvode. Za svaki slučaj na internet strani poznatog proizvođača najpre se može pročitati objašnjenje koncerna na tu temu, pa tek onda pristupiti regularnom delu prezentacije.

Sutra - Gej lobi, istina ili laž (2): Živeo brak i normalni roditelji

2024 © - Vesti online