Nedelja 13.10.2013.
15:24
RTS, Beta

Ćirilica "podiže" mere bezbednosti

Ćirilične table mora da čuva policija
 

Predstavnik vukovarskih branitelja okupljenih u takozvanom "Štabu za odbranu hrvatskog Vukovara", izjavio je tim povodom da oni danas neće preduzimati nikakve aktivnosti, jer imaju druge preuzete obaveze. A o daljim koracima vezano za uvođenje ćirilice u Vukovaru će, kako je rekao, na vreme obavestiti javnost.

Portparol branitelja Vukovara Igor Gavrić je ocenio "morbidnim to što su ćirilične ploče vraćene samo dan pre sahrane 11 žrtava Domovinskog rata u Sotinu".

"Pozivam sve hrvatske domoljube neka vide šta radi vlada, a onda će i sami znati šta treba napraviti", poručio je Gavrić, preneo je Jutarnji.

Vukovarski branitelji, naime, tvrde da u tom gradu ne živi trećina srpske populacije, kako je to pokazao popis stanovništva 2011. godine. Prema hrvatskom Ustavu, u gradovima i opštinama gde pripadnici manjina čine trećinu populacije stiču pravo na zvaničnu upotrebu svog pisma. Problem ćirilice u pojedinim gradovima i opštinama u Hrvatskoj, posebno u Vukovaru, proteklih dana je povod za incidente koje su osudili predsednik Ivo Josipović i vicepremijerka Vesna Pusić.

"Skidanje tabli za osudu"

 

Koalicije udruženja izbeglica osudila je danas skidanje i razbijanje latinično - ćiriličnih tabli u Vukovaru, Zagrebu, Udbini i Vojniću.

 

"Ključno pitanje jeste da li u Hrvatskoj postoji stvarna politička volja da se uhapse počinioci ovog i mnogih drugih incidenata sa antisrpskom pozadinom, jer u prethodnih 18 godina od završetka rata takve političke volje u Hrvatskoj, nažalost, nije bilo", navodi se u saopštenju.

 

Koalicija udruženja izbeglica podsetila je da Hrvatska nije sprovela Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji je usvojen još daleke 2002. godine u kome Srbi imaju pravo na slobodnu upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma u opštinama i gradovima gde ih je više od 33 odsto prema popisu stanovništva. Prema rezultatima popisa iz 2011. godine Srbi to pravo treba da ostvare u 21 opštini i dva grada – Vukovaru i Vrbovskom.

 

Takođe, Hrvatska ne poštuje u praksi odredbu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koji Srbima garantuje proporcionalno zapošljavanje u opštinama i gradovima gde ih je više od 15 odsto i u županijama gde ih je više od 5 odsto.

Premijer Zoran Milanović nije se u četvrtak, kako je bilo najavljeno, sastao sa predstavnicima vukovarskih branitelja jer su oni odbili da dođu na razgovor sa premijerom koga smatraju uzrokom "destabiliacije" u tom gradu. Milanović je na sedinci vlade u četvrtak pozvao vukovarske branitelje na razgovor oko uvođenja ćirilice istakavši da tu malo toga može biti promenjeno jer je reč o poštovanju Zakona o pravima manjina.

Premijer je tada rekao da ne želi da razgovara sa braniteljima iz drugih hrvatskih gradova. Vukovarski branitelji su, međutim, poručili da ne žele da razgovaraju sa Milanovićem zato što ih uslovljava. Hrvatski premijer je tada rekao i da mu se ne sviđa naziv "stožer"(štab) jer, kako je objasnio, više podseća na ratno nego na vreme mira.

2024 © - Vesti online