NALED: Vlada mogla da izbegne povećanje PDV-a
"Predlog ekonomskih mera predstavlja prvi korak u smanjivanju troškova administracije, ali ne i dovoljan, jer će teško nadomestiti manjak koji će budžet imati u narednim godinama", ukazuje se u saopštenju NALED-a i dodaje se da u paketu novih Vladinih mera nema podsticaja ekonomskom razvoju jer su u planu nova zaduživanja, kao osnovni način obezbeđivanja likvidnosti, a nije precizirano za šta će taj novac biti namenjen.
"Drugim povećanjem PDV-a u kratkom periodu Vlada je zatvorila jedna od vrata za smanjenje poreskog opterećenja na zarade. Dobar model kako da se to uradi jeste ukidanje doprinosa na zdravstvo i nezaposlenost, dok bi nedostajuća sredstva mogla da budu obezbeđena kroz viši PDV", predložio je NALED.
Ta organizacija je pozitivno ocenila najavu izmena Zakona o radu i Zakona o planiranju i izgradnji, jer su to važni propisi za popravljanje poslovnog ambijenta, kao i smanjivanje subvencija za preduzeća koja knjiže gubitke.
Zabrinjavajuće je što Vlada nije precizirano na koji način će biti obezbeđena ušteda od 150 miliona evra u borbi protiv sive ekonomije, odnosno da li to podrazumeva reformu Poreske uprave i inspekcijskih organa ili samo represivne mere.
Sindikati: Nove mere štednje neće doneti oporavak privrede
Konfederacija slobodnih sindikata ocenila je da nove mere štednje koje je Vlada Srbije najavila, neće doneti brz i efikasan oporavak privrede. Konfederacija slobodnih sindikata pozdravlja reformski kurs, ali konstatuje da će tajkuni i drugi koji su se "obogatili preko grbače radnika preživeti bez ikakvih posledica, dok je osiromašenim radnicima bolja perspektiva obećana tek od 2017. godine".
Mere štednje suštinski su restriktivne, ekonomski neopravdane, a najveći teret "oporavka privrede" svaljen je na najsiromašnije slojeve stanovništva kroz povećanje PDV-a sa osam na deset odsto, zbog čega su neminovni talasi poskupljenja hrane i svih osnovnih potrepština za život koje čine potrošačku korpu, ukazala je Konfederacija.
"Bolja naplata realnih poreza i carina, suzbijanje sive ekonomije i korupcije donele bi više prihoda od smanjenja plata zaposlenima u javnom sektoru", navodi se u saopštenju.
Konfederacija slobodnih sindikata ocenila je kao nedopustivo da Vlada ne zna koliko ima zaposlenih.