Četvrtak 03.10.2013.
06:16
Z. Gligorijević - Vesti

Cveće sa lakom za čamce

Leposava Mijušković prodaje svoje ručne radove
 

Dosad je uradila oko 260 slika, mahom pejzaže i korpice sa cvećem. Tokom godina usavršivala je tehniku, biljke lepi na papir, bez prethodnog skiciranja. Jednostavno pusti mašti na volju.
 

Torbe i makrame

Heklani detalji

- Udruženje penzionera priredilo je dosad mnogo izložbi s mojim slikama, a početkom godine pokrenulo je i kreativne radionice. Bila sam mentor ženama koje su upisale kurs za makrame. To je ručni rad, odnosno pletenje kanapa koje je bilo poznato još u drevnom Egiptu.

 

- Nekada sam to videla u časopisu "Praktična žena". Pošto sam već morala da im pokazujem kako se to radi, došla sam na ideju da pravim torbe od jute, koje ukrašavam aplikacijama od makrame. Do sada sam napravila 30-ak torbica. Onda sam počela da šijem i torbice od teksasa, koje ukrašavam makramama od heklanog konca - kaže Leposava Mijušković.

- Cveće berem preko leta i to preko dana, kad biljke imaju najmanje vlažnosti. Onda ih odvajam i stavljam između dva bela papira, pa ih pritisnem nekim teškim predmetom da bi se ispresovale. Povremeno menjam papir da se biljke ne bi ubuđale. Tako moraju da se suše najmanje dva meseca. Kad je bilje potpuno suvo, odlažem ga u koverte s providnim prozorčićem da bih znala šta je u kojoj. Slike pravim tek na jesen i to od bilja koje se osušilo prošle godine - kaže Leposava za "Vesti".
 

Slike od biljaka

Iako joj pričinjava veliko zadovoljstvo, Leposava kaže da je ovaj posao težak i dugotrajan. Neko bilje promeni boju, pa mora da ga pegla, kao što je to slučaj s laticama ruža. Kaže i da je vrlo teško u prirodi naći čistu plavu boju, pa mora da se služi raznim trikovima. Tako je pronašla neke roze cvetove koji poplave nakon peglanja. Svaku biljku Leposava postavlja pomoću pincete.


- Kada radim pejzaže, korpice s cvećem i slične motive bilje prvo lepim na običnu belu hartijiu. Figure radim na posebnom parčetu papira, pa ih tek kada budu potpuno gotove, dodajem ih na glavnu sliku. Kad sve završim, ostavim sliku da se osuši preko noći. Sutradan je lakiram lakom za čamce, koji je postojan i zadržava boje. Potom čitavu sliku lepim na hamer i uramljujem. Takva slika može večno da traje. Biljke neće izgubiti boju, niti će se ubuđati - objašnjava Leposava.
 

Torbice od jute
 

Osim pejzaža, ova penzionerka veštih ruku često po narudžbini pravi slike za dečje sobe. Za devojčice najčešće pravi Saru Kej, a za dečake figuru mališana koji sedi pored reke i drže štap za pecanje. Vreme koje joj je potrebno da bi uradila jednu sliku zavisi od motiva. Za jednu figuru potrebno joj je tri do četiri sata, pa nekad sliku radi ceo dan.


Donedavno je bila jedina u Pomoravskom okrugu koja se bavila ovom vrstom umetnosti, a sada su članice Udruženja penzionera u Ćupriji, čiji je i ona član, počele da se bave istim poslom. U međuvremenu, počela je da radi i torbice od jute.

2024 © - Vesti online