Četvrtak 03.10.2013.
05:48
Đ. Barović - Vesti

Sedmoro raspevane dece

Protojerej Zoran Petrović sa suprugom Sanjom i decom
 

Za 38-godišnjeg protojereja Zoran Petrović, jednog od trojice duhovnika Hrama Svetog Đorđa iz centra Bijeljine, to je svakodnevica jer se može pohvaliti da je jedan od retkih sveštenika Srpske pravoslavne crkve sa višečlanom porodicom. Sa suprugom Sanjom ima sedmoro dece - jedno drugome do ušiju, a svako od njih se već uspešno ostvaruje i kroz školu i kroz muziku.

Rođenja na crvena slova

Porodica Petrović se može pohvaliti i podudarnošću da je glava kuće Zoran rođen na Božić 1975, a na ovaj veliki praznik je rođena i njegova kćerka Hristina. Damjan je rođen na svetog Ignjatija, a Irina pet minuta pre Nove, 1997. godine.

- Irina (16) svira klavir, Hristina (14) violinu, a Vladimir (12) i Nikolaj (10) gitare. Vladimir je čak bio prvak Srbije. Pri tom su zajedno sa Damjanom (7) i Maksimom (6) svi aktivni u crkvenom i horu Srbadija, a očekujemo da im se uskoro priključi i najmlađi član naše porodice, dvogodišnji Vasilije. A svi su odlični učenici - veli ponosno ovaj sveštenik i još ponosnije objašnjava da su deca i te kako imala na koga da se ugledaju.

Njegova supruga Sanja bila je vicešampion ondašnje SFRJ u karateu, a sada uspešno pohađa Pedagoški fakultet i s prosekom 9,6 je jedan od pet najboljih studenata u Bijeljini.
 

Irena i Vasilije

- Ako neko smatra da je vrlo naporno imati toliko dece, da je tu mnogo obaveza i slično, onda je u velikoj zabludi. Mnogo je komplikovanije odgajiti samo jedno dete. Prosto je fascinantno koliko deca uče jedno od drugih, koliko upijaju od svojih starijih sestara ili braće. Kad neko od mlađih padne, on ne zove mamu ili tatu, već najstariju sestru - veli kroz smešak Sanja.


Njen suprug dodaje da se svi deklarativno zalažu da Srbi kao narod imaju više dece, ali da se suštinski ništa ne menja nabolje.


- Tužno je kad ja kao sveštenik u jednoj godini imam 30 sahrana i samo pet rođenja. To govori da smo kao narod u problemu, ali se ništa konkretno ne radi kako bi se bračni parovi stimulisali na rađanje više dece - kaže ovaj sveštenik i ističe da je ogroman problem i to što je današnja civilizacija suočena s "imperijom" koja za cilj ima gubljenje svesti o značaju braka i rađanju dece.
 

Hram Svetog Đorđa u Bijeljini
 

- Ukoliko s jedne strane vidimo da su svi mediji preplavljeni apelima nesrećnih roditelja koji sakupljaju novac za operacije svoje bolesne dece, a s druge strane se promena pola vrši potpuno besplatno, onda je poruka valjda sasvim jasna - ogorčen je protojerej Zoran.


Nekoliko puta dosad čuo je zlonameran komentar kako je njemu lako da ima toliko dece jer mu primanja to omogućavaju.
 

Uzor narodu

Sanja i Zoran otkrivaju da u vaspitavanju dece pokušavaju da pomire strogost i fleksibilnost.
- Svako od dece ima svoj pravac i mi se tu ne mešamo. Ipak, vodimo računa da shvate kako je svešteničko zvanje uzvišeno i da narodu treba da se predstavimo kao uzor. Ali, Sanja i ja smo zaista presrećni kad pogledamo iza sebe i vidimo šta nam je za ovih 17 godina braka Bog dao. Ne možemo se dovoljno zahvaliti na zdravlju i sreći - kažu supružnici Petrović.

- Moj brat koji živi u Švajcarskoj ima osmoro dece, a naš deda Mićo Ilić je bio rudar i imao je devetoro dece. Bogu hvala, sada ne zna gde će pre od 24 unučića i 23 praunučića. Znači, novac nije presudan za skladan brak i mnogočlanu porodicu. Pa mi skoro svako veče izađemo zajedno u grad. Zamislite koliko bi nam para trebalo da sedimo po kafićima. Umesto toga, kupimo kesicu kokica, a decu pustimo da rade ono što deca i treba da rade, da se igraju - kaže na kraju protojerej Zoran Petrović.

2024 © - Vesti online