Utorak 01.10.2013.
14:30
Beta

Albanci okrenuli leđa Milu: Ti si ratni zločinac

Dok je Milo govorio o Evropi i Natou u Ujedinjenim nacijama, Albanci u Njujorku vikali da je razni zločinac
 

Oko 150 Albanaca koji žive u Njujorku, okupili su se nedavno pred zgradom UN, noseći transparente "Đukanović je ratni žločinac", "Malesija nije za prodaju" i "Tražite oprost od Albanaca". Protest protiv Đukanovića organizovan je istog dana kada se on u Njujorku sastao sa premijerima Kosova i Albanije Hašimom Tačijem i Edijem Ramom i kada su njih trojica veoma pohvalno govorili o međusobnim odnosima.

CG u albanskim udžbenicima

 

Predstavnik Udruženja Crnogoraca koji su se pre dve decenije u većem broju vratili u Crnu Goru iz sela Vraka kod Skadra, Blagoje Zlatičanin ranije je ponudio dokumentovane dokaze da se u udžbenicima geografije za srednje škole u Albaniji neka područja Crne Gore tretiraju kao "albanske teritorije". Crnogorsko ministarstvo spoljnih poslova i evropskih integracija je ovog proleća saopštilo da je od ambasadora Crne Gore u Tirani Ferhata Dinoše zatražilo da proveri pomenute navode. Međutim, ministarstvo se posle toga više nije oglašavalo.

Prema rečima Camaja, vlast u Crnoj Gori je "diktatorska", pa Albanci zato ne protestuju u Podgorici, nego to rade u Njujorku. Camaj je podsetio na policijsku akciju "Orlov let" u jesen 2009. godine, kada je uhapšena veća grupa Albanaca sa područja Malesije pod sumnjom da je zajedno sa Albancima sa Kosova i iz Albanije učestvovala u stvaranju organizacije protiv ustavnog poretka Crne Gore.

I drugi politički aktivisti Albanaca izneli su ocene koje su iznenadile crnogorsku javnost, u kojoj vlada mišljenja da se upravo Albancima "previše popušta". U CG smatraju da su Albanci ravnopravni sa ostalim građanima, da je kao jedan od jezika u služebnoj upotrebi priznat i albanski jezik, kao i da postoje univerzitetske katedre za albanski jezik i književnost. Ističe se da je "albanizacija" u Ulcinju otišla toliko daleko da su gotovo sve ulice preimenovane i dati im nazivi po imenima i događajima iz albanske istorije.

Funkcioner crnogorske vladajuće Demokratske partije socijalista Nikola Gegaj i neki albanski političari ocenili su da za protest u Njujorku nije bilo opravdanja. Albanci, po njihovim ocenama, nisu diskriminisani u Crnoj Gori. U prilog oceni da Đukanović ne vodi antialbansku politiku navodi se i činjenica da je Crna Gora 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja, primila više desetina hiljada Albanaca sa Kosova, kao i to što je crnogorska vlada priznala nezavisnost Kosova.

Međutim političar iz Albanije, Kočo Danaj ponovo govori o "prirodnoj Albaniji" kojoj bi pored Kosova i nekih područja Srbije, Makedonije i Grčke, trebalo da pripadne i deo teritorije Crne Gore. Danaj je više puta rekao da je Crna Gora na Berlinskom kongresu "nepravedno" dobila neka područja, kao i da su velike sile oštetile Albaniju posle balkanskih ratova 1912. godine, jer joj nisu pripali neki krajevi današnje Crne Gore. Danaj je ranije, pored ostalog, predložio da se Ulcinj, koji su Crnogorci oslobodili od Turaka, proglasi "slobodnim gradom".

2024 © - Vesti online