Nedelja 07.03.2010.
09:11
Vestionline

"Eplove" gadžete prave mali Kinezi

"Epl" je u izveštaju spomenuo da se u 55, od 102 fabrike, nije poštovala odredba o tome da zaposleni ne smeju da rade više od 60 sati nedeljno, uz napomenu da zakon o radu u Kini kao maksimum definiše 44 radna sata. U izveštaju stoji i da su tri fabrike imale zaposlene 15-godišnjake, iako je zakonski prag za zapošljavanje u zemljama u kojima se nalaze 16 godina. Tvrdi se da su u tri pogona revizori pronašli 11 radnika koji su zaposleni u vreme kada zakonski nisu bili dovoljno stari.

Izveštaj je dokazao loš položaj radnika u "Eplu", kompaniji koja se do sada već mnogo puta našla na udaru kritika zbog maltretiranja i zlostavljanja radnika, ali i loših uslova na radnim mestima.

Međutim, ovaj američki gigant nije jedini koji eksploatiše decu. Ta praksa je posebno popularna u modnoj industriji, koja je svoju proizvodnju stacionirala u nerazvijenim zemljama, što podrazumeva jeftinu radnu snagu, sirovinu i prostor.

Javnost je pre nekoliko godina zaprepastila objava "Obzervera" da poznata američka modna marka "Gap" izrabljuje maloletnike u svom pogonu stacioniranom u Indiji. Šokantno je to što je njihova radna snaga mlađa od deset godina i radi u neprihvatljivim uslovima do 19 sati na dan bez ikakve novčane naknade kako bi proizvela odeću za marku koja je poznata po svojim kampanjama sa slavnim i poznatim osobama, poput Madone i Sare Džesike Parker.

Modne kompanije koje su oblatile svoje ime iskorišćavanjem dečje radne snage su i "Levi Štraus", "Ribok", "Puma", "Adidas" i "Ralf Loren".

2024 © - Vesti online