"Naziv 'Srbija' neprihvatljiv za Prištinu"
"Nije protivzakonita niti protivustavna, ali je protiv duha sporazuma", rekao je zvaničnik za dnevnik i dodao da će kosovska strana insistirati da se poštuje duh sporazuma u Briselu koji ima za cilj integraciju, a ne razdvajanje Srba od institucija i države Kosovo.
Dnevnik piše da ovo pitanje dvojica premijera treba da reše tokom sastanka i da će u suprotnom srpska lista biti van procesa izbora. Kosovska strana je takođe uznemirena i načinom na koji se pripremaju glasački spiskovi u Srbiji, u delu koji se odnosi na ostvarivanje prava na glasanje, zbog mogućih zloupotreba i malverzacija. Dnevnik je iz CIK-a dobio najave da će vrlo brzo kancelarija za registraciju političkih partija zatražiti da zajednička lista u roku od pet dana promeni ime ili neće biti sertifikovana za učešće na izborima.
"Srbija kontroliše procese na Kosovu"
U izjavi za prištinski portal Telegrafi, direktor Instituta KIPRED u Prištini Iljir Deda je rekao da je takav utisak počeo da se stvara od trenutka kada je Kosovo u procesu razgovora sa Srbijom prihvatilo da Kosovo bude predstavljeno sa fusnotom, koja je statusno neutralna.
"Među građanima Kosova se stvara utisak da nova država još uvek nije nezavisna od Srbije i da Beograd diktira i kontroliše unutrašnje procese na Kosovu", rekao je Deda i ocenio da zemlje velike petorke treba da odgovore na izjave srpskih zvaničnika da će lokalni izbori biti statusno neutralni i da će posle biti formirane srpske institucije koje će biti neutralne prema državi Kosovo.
"Ako zemlje petorke reaguju na svaki zakon (koji se donosi) čak i na probleme koji su sasvim tehnički, potrebno je da reaguju i na izjave srpskih zvaničnika. Treba da objasne da li će biti institucija i zajednica srpskih opština i da li će one biti neutralne u odnosu na nezavisnost Kosova", rekao je Deda.