Ponedeljak 26.08.2013.
12:38
Đ. Barović - Vesti

"Hajka na generale mimo zakona"

U Srbiji imitiraju Haški tribunal: Đorđe Trifunović
 

Zamenik tužioca Bruno Vekarić koji je do vikenda tvrdio da je u pitanju "standardna i rutinska provera identiteta" koja nema nikakve veze sa zahtevom Tužilaštva BiH, za list "Politika" je priznao da se uveliko "proveravaju osobe koje treba saslušati u svojstvu svedoka ili osumnjičenih, a na osnovu protokola o saradnji sa BiH".


- Reč je o 39 predmeta u kojima je bosansko tužilaštvo spremno da ustupi dokaze i procesuiranje Srbiji - kazao je Vekarić i dodao da je u toku i "druga opširna provera" više od 30 osoba, uključujući i one protiv kojih su već podignute optužnice.
 

Pročitajte još:

* Srbija lovi Mladićeve oficire

Pravni ekspert i nekadašnji predsednik Vojnog suda, Đorđe Trifunović ocenjuje da nijedan sporazum tužilaštva dve države ne može biti iznad zakona tih zemalja posebno kada može biti ugrožen suverenitet i nacionalna bezbednost.


- Dostavljanje podataka stranoj državi o identitetu i državljanstvu nekog svog građanina, a u vezi nekog krivičnog dela, vrši se isključivo na osnovu Zakona o pružanju međunarodne pravne pomoći i prethodne zamolnice države u kojoj se vodi postupak, i tu odluku može da donese isključivo sud koji utvrđuje da li su ili ne ispunjeni svi opšti i poslovni uslovi.

"Mali Haški tribunal"

Trifunović kaže da je moguća i neposredna saradnja dva tužilaštva, ali ne i ako je reč o ustupanju gonjenja ili započetih postupaka.
- Taj postupak je moguć isključivo diplomatskim putem i preko zamolnica. Ali, Tužilaštvo za ratne zločine je i do sada preskakalo ceo sistem i ponašalo se kao mali Haški tribunal koji je, poput velikog kolege iz Haga odgovaran isključivo sebi - ističe Trifunović.


Sve duži spisak "proverenih"

Banjalučki "Glas Srpske" tvrdi da je u poslednjih nekoliko dana policija u Srbiji posetila čak 28 bivših vojnih i policijskih oficira i političkih zvaničnika iz Republike Srpske, koji danas žive u Srbiji, te da se ta akcija nastavlja.

- Tek nakon toga tužilaštvo može da traži od policije realizaciju zamolnice. Nisam siguran da je ovde zakon ispoštovan do kraja - naglašava Trifunović i dodaje da je procedura u ovakvim slučajevima jasno definisana zato što država na taj način štiti ne samo interese svakog svog državljanina, već i sopstvene nacionalne interese i bezbednost.


U međuvremenu se oglasilo i Udruženje Republika Srpska - Čast otadžbine, koje okuplja nekadašnje policijske i vojne generale iz RS. Ono je zatražilo odgovor vlasti u Banja Luci zbog čega dozvoljava "menjanje karaktera oružanog sukoba u BiH".
"Da li su lični interesi i propusti pojedinaca razlog što se ništa ne čini, već se 'vruć krompir', od čega zavisi ne samo sudbina nas kao pojedinaca, nego i budućnost Republike Srpske, prebacuje Republici Srbiji?", pitaju nekadašnji policijski i vojni generali Srpske.

2024 © - Vesti online