Radnici sa KiM: Šta će biti s nama posle izbora?
"Situacija u kojoj se nalazimo je krajnje nezavidna. Ogromna većina nas je ostala bez posla. Proterani i raseljeni, našli smo se u situaciji da većini od nas egzistencija zavisi od minimalca čija isplata kasni osam meseci", kaže Milosavljević.
On navodi da su radnici, reagujući na bezizlaznu situaciju, blokirali magistralni put Leposavić - Raška i objekat u Gračanici u kome se nalaze Kosovski upravni okrug i Biro Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije.
"Ovo više nije reakcija samo radnika bivših državnih i društvenih preduzeća. Ovo prerasta u protest svih radnika sa Kosova i Metohije", ističe Milosavljević, navodeći da je rukovodstvo Sindikata dobilo Nacrt zakona o pomoći pripadnicima srpske i ostalih nacionalnih zajednica na Kosovu i Metohiji.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije planira da posle lokalnih kosovskih izbora i formiranja zajednice srpskih opština usvoji zakon kojim će, ako je suditi po nacrtu, ukinuti minimalac, a svoje obaveze prema radnicima nastaviće da ispunjava preko kategorije "pomoć".
"Nije nam jasno o kakavoj se pomoći radi i ko će imati pravo na tu vrstu socijalnog davanja, ako tako možemo da je nazovemo", dodao je Milosavljević.
On kaže da je na njegov predlog rukovodstvo Pokrajinskog sindikata zatražilo da im predsednici opština sa severa Kosova, načelnik Okruga i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju na danas zakazanom sastanku daju precizne odgovore koji se tiču izlaska Srba na kosovske lokalne izbore i koje će obaveze buduća zajednica srpskih opština imati prema radnicima, jer je očigledno, kako kaže, da će Vlada svoje nadležnosti preneti na tu zajednicu.
"Plašim se da protesti i blokade puteva i objekata državnih institucija mogu prerasti u opšte proteste, jer do danas nemamo jasnu poruku niti stav državnih organa po mnogim pitanjima od kojih zavisi naša sudbina i naš opstanak na Kosovu i Metohiji", kaže Milosavljević.