Sreda 21.08.2013.
11:21
Vestionline, Beta

Kina: Uradite nešto više sa tom Fukušimom!

Uništena nuklearna elektrana Fukušima tokom razornog zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan 2011. godine
 


Kina se "nada da će japanska strana odlučno preduzeti efikasne korake radi okončanja ovog negativnog uticaja posledica nuklearne nesreće u Fukušimi", navodi se u saopštenju.

Dan koji će Japan pamtiti

Poznato je da se Japan nalazi na vatrenom pojasu pacifika i da je celo ostrvo podložno seizmičkim aktivnostima. Međutim 11. marta 2011. japanski grad Fukušima osetio je  posledice zemljotresa u Tihom okeanu. Pored toga što je grad pretrpeo razoran zemljotres, cunami koji je nastupio posle njega potpuno je uništio ovu oblast. Nuklearna centrala "Fukušima" ostala je bez vode i struje zbog čega je pretrpela kvar koji je prouzrokovao curenje radijacije i eksploziju na nuklearci. Čitava oblast je, pored toga što je uništena, i ozračena.

Operator Fukušime saopštio je da je oko 300 tona kontaminirane vode iscurelo iz rezervoara koji je dizajniran s ciljem da zadrži radioaktivnu vodu.

Japanska administracija za nuklearnu energiju saopštila je da je zabrinuta da će kontaminirana voda iscureti i iz ostalih rezervoara, koji su napravljeni na brzinu u jeku krize pre dve godine.

Nivo incidenta podignut je sa prvog, koji označava "anomaliju", na treći, koji podrazumeva "ozbiljan incident" na međunarodnoj skali radioloških zračenja, saopštio je portparol administracije.

Tokijska elektrodistribucija (Tepko) upravlja elektranom i pokušava da obuzda curenje radijacije. Kompanija je kritikovana i optužena da je prikrivala razmere problema u ovom objektu.

Visoko kontaminirana voda se ispumpava iz elektrane i čuva u čeličnim rezervoarima izdignutim iznad zemlje i udaljenim od reaktora, koji se nalaze pored obale. Tepko je saopštio da veruje da radioaktivna voda nije stigla do okeana.

Susedna Južna Koreja je zatražila objašnjenje od Japana o tome da li se desilo curenje radioaktivne vode u Pacifik.

2024 © - Vesti online