Tapija i bez dozvole?
- Ne dozvolite da vas neko otera sa šaltera - poručio je Ilić, pozivajući građane da upišu imovinu u katastar nepokretnosti jer je zakon koji reguliše tu oblast na snazi.
Kako za " Vesti" objašnjava pomoćnica ministra zadužena za građevinarstvo i građevinske zemljište Aleksandra Damnjanović, kad ministar upućuje građanima ovaj poziv, on ima na umu Zakon o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole koji je kao leks specijalis usvojen u martu ove godine.
- Ministar je u pravu jer se taj zakon primenjuje u punom kapacitetu. Važno je naglasiti da ova mogućnost uknjižbe ne važi za sve, već samo za određene kategorije koje su striktno navedene u zakonu. Odnosno, upis prava svojine po ovom zakonu moguć je samo za stambene objekte do 300, stanove do 200, poslovne prostorije do 100, garaže do 30 kvadrata, vikendice do 200, kao i objekate za obavljanje zanatskih delatnosti do 100 kvadratnih metara. Vlasnici ovakvih objekta koji nemaju građevinsku dozvolu mogu da ih upišu u katastar do stupanja na snagu zakona o legalizaciji, nezavisno od postupka legalizacije - objašnjava Damnjanović.
Da ne bi bilo zabune, ovo je prelazno rešenje koje je resorno ministarstvo uspelo da "izboksuje" u Skupštini, a nakon što je u decembru prošle godine Zakon o planiranju i izgradnji osporen pred Ustavnim sudom, odnosno nakon što je presudio da primena ovakvih aršina građane Srbije dovodi u neravnopravan položaj, i to tako što one koji su poštovali zakone i propise stavlja u nepovoljniju poziciju u odnosu na one koji se propisa nisu pridržavali dok su gradili za sebe, porodicu ili za tržište.
- Hteli smo da izađemo u susret ljudima koji su gradili za svoje potrebe i zato se ovaj leks specijalis odnosi samo na manje objekte, a ne na one koji su namenjeni tržištu, za prodaju i profit. Takvi objekti ne mogu biti upisani u katastar bez standardne zakonske procedure - dodaje Damnjanović.
Standardna procedura, koju će praktično na snagu vratiti novi predlog Zakona o legalizaciji koji bi skupština trebalo da usvoji po hitnom postupku, podrazumeva da se, pre upisa u katastar, za svaku nepokretnost mora dobiti građevinska i upotrebna dozvola. Ovim skraćenim postupkom dobija se legalizacija vlasništva, a da praktično objekat i ne mora da prođe proceduru dobijanja ovih dozvola. Dovoljno je da geometar "snimi" objekat i da se plati administrativna taksa.
Rok produžen do marta 2014.
Prečica do upisa vlasništva u katastar nije moguća za objekte koji su građeni poslednjih godina. Ona se odnosi samo na bespravne objekte koji su izgrađeni do 11. septembra 2009. godine. U Ustavom osporenom Zakonu o planiranju i izgradnji stajao je i uslov da zahtev za legalizaciju mora biti podnet do 11. marta 2010. godine.
|