Ponedeljak 19.08.2013.
01:45
Đ. Barović - Vesti

Država plaća srce za Anitu

Anita Balaž sa majkom, sestrom i bratom
 


Poslednjih godina mediji su prenosili više apela roditelja koji su, prepušteni sami sebi, kumili i molili sve kako bi im se pomoglo da svom detetu plate operacije kojima im se spasava život. U pitanju su bili višemilionski iznosi, ali slučajevi male Tijane Ognjanović ili Ljubice Adamić su ujedinili Srbiju, a njenim političarima poručili da kada već od novca poreskih obveznika odvajajaju za razna putovanja, telohranitelje, skupocene limuzine i avione, neka ubuduće od tih istih para pokušaju da spasu život nekom detetu.


Državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Vladimir Đukić kaže da će već u ponedeljak Vladi Srbije po hitnom postupku biti upućen izmenjen Pravilnik o finansiranju operacija u inostranstvu.

Tijana ujedinila Srbiju

Tragičan kraj: Tijana Ognjanović

Priča o deci s ozbiljnim srčanim problemima je zapravo i priča o njihovim roditeljima koji su do sada, kako je ko znao i umeo, sami pokušavali da sakupe višemilionske iznose za skupe transplantacije u inostranstvu.


Slučaj osmogodišnje Tijane Ognjanović bukvalno je ujedinio, ali i otreznio Srbiju.


Ova devojčica je preminula početkom jula ove godine u jednoj klinici u Americi, koja je jedina pristala da je operiše pošto je bolovala od retkog oblika restriktivne kardiomiopatije, ali je za to trebalo skupiti čak 700.000 dolara.


Đukić kaže i da već sredinom ove nedelje u Srbiju dolazi dr Arnold Cukerman, šef kardiotransplantacione hirurgije bolnice AKH iz Beča koji će u Dečjoj bolnici u Tiršovoj u Beogradu pregledati petoro dece kojima je hitno potrebna transplantacija srca.


- Posle tog pregleda, zajedno ćemo i konzolijarno utvrditi prioritete i dalju dinamiku transplantacija i terapije kod dece koja čekaju na transplantaciju. Naši napori su urodili plodom i onu decu koju ne budemo mogli da lečimo u zemlji slaćemo u inostranstvo - rekao je Đukić.


Vreme nije gubio ni Upravni odbor Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja koji je i napravio celu zbrku zato što je najpre izašao u javnost sa zaključkom da finansiranje operacija mališana nije moguće zato što bi na taj način došlo do "diskriminacija odraslih pacijenata".

Hitna procedura: Dr Vladimir Đukić

Očigledno su zvonili telefoni "s vrha", pa je posle samo dva dana ispisana nova odluka, sačinjena na vanrednoj sednici, po kojoj je svim građanima Srbije omogućeno "na osnovu konzilijarne odluke nadležne Komisije lečenje putem transplantacije srca".


Prvo dete koji bi moglo na ovaj način da bude upućeno na operaciju van granica Srbije je 12-godišnja Anita Balaž iz Šida.


Anita boluje od restriktivne kardiomiopatije i jedini lek za nju je transplantacija srca i pluća.


Rođena je kao zdrava beba, ali od trećeg meseca počinju prehlade, zatim bronhitis i s pet meseci završava u Institutu za majku i dete,pošto su joj dijagnostikovali astmu. Tek nekoliko godina kasnije doktori shvataju da nije u pitanju astma već retka bolest srca i da je transplantacija dva vitalna organa jedina šansa da preživi.


- Posle svega što se desilo, jednostavno ne smem previše da se nadam. Kad sam čula vest, bila sam u šoku, mislila sam da sanjam. Javili su mi da u četvrtak već idemo u Tiršovu da doktori pregledaju Anitu i da se dogovorimo o zahvatu - kaže Anitina majka Ksenija Balaž.


Mala Anita kaže da je presrećna i da jedva čeka operaciju posle koje će ozdraviti i biti kao i svi njeni vršnjaci.


- Ničega se ne plašim. Želim što pre da ozdravim - kaže ova hrabra devojčica Anita.
 

Neveni rekli da čeka punoletstvo

Dosadašnji Pravilnik o slanju pacijenata u inostranstvo, u poglavlju o pulmologiji, kaže da "država plaća odlazak na lečenje i transplantaciju pluća u Austriju, odnosno u neku drugu zemlju sa kojom je zaključen sporazum, i to obolelima od cistične fibroze, a starijima od 18 godina".
Novinar RTS koji godinama prati ovu oblast Ana Stamenković kaže da je sve dovedeno do apsurda.
- Roditeljima Nevene Janković iz Žitorađe koji pokušavaju da prikupe 120.000 evra za transplantaciju pluća u Beču je rečeno da sačekaju da devojčica napuni 18 godina i time ispuni uslove Pravilnika - kaže Stamenkovićeva.

2025 © - Vesti online