Nedelja 18.08.2013.
05:29
economist.com

“Smrt“ Detroita - najava kraha Amerike?

Detroit: Grad čija bi sudbina mogla da zadesi čitavu američku ekonomiju
 


Portugalci, Italijani i Španci su insistirali pak na tome da su njihove finansije čiste, dok su se Nemci pitali kakve to veze uopšte ima sa njima? Sada je, čini se, piše londonski “The Economist“, i Amerika u sličnom stanju poricanja da bankrot Detroita neće uticati na ekonomiju zemlje.


Za svoje bogatstvo Detroit je najviše mogao da zahvali jednoj industriji - automobilskoj. Dženeral motors, Ford i Krajsler, poznati kao Detroitska trojka, nekada su proizvodile gotovo sve automobile prodate u SAD-u. A sada, "zahvaljujući" konkurenciji automobilskih brendova koji dolaze iz zemalja van SAD-a, njihov udeo prodaje čini manje od polovine. Dugovi koje je grad gomilao tokom bogatih godina učinili su ga malim i siromašnim.


Kuku lele, penzije i zdravstvo

Propast Detroita je alarm i za fiskalnu situaciju u zemlji. Naime, u mnogim gradovima i saveznim državama u SAD-u postalo je nemoguće finansirati penzije i zdravstveno osiguranje, što se dogodilo i Detroitu. To je upravo pravi primer šta se može dogoditi ukoliko se predugo odlažu reforme u javnom sektoru jer gotovo polovina obaveza Detroita odlazi na penzije i zdravstvenu negu za penzionisane radnike.


Američke savezne države, po pravilu, svojim građanima isplaćuju penzije na osnovu godina staža i poslednje plate a taj novac obezbeđuje se iz fondova koji su osnovani za tu svrhu. Međutim, prema procenama države, iz tih se fondova može se pokriti tek 73 odsto ukupnih penzija. U nekim saveznim državama stanje je mnogo gore pa taj procenat pada ispod 48.


Pogrešili su - žive duže

Prema poslednjim procenama, o kojima piše “The Economist“, ukupna rupa u budžetu namenjenom penzijama u SAD-u iznosi 2,7 biliona dolara (2.700 milijardi!), odnosno 17 odsto državnog BDP-a. To još ne daje pravu sliku stanja, jer tu nisu uključeni troškovi zdravstvenog osiguranja za penzionere. U slučaju Detroita, račun za zdravstveno osiguranje građana (5,7 milijardi dolara) za gotovo dve milijarde dolara premašuje nedostatak novca za penzije. A takve su poslednice zapravo nesretna nuspojava sretnog trenda, a taj je da Amerikanci žive duže.
 

Ma kakva ekonomija, to je utopija

Čišćenje nereda u lokanoj i državnoj upravi zasigurno će da potraje. Dobar početak je i presuda sudije u Detroitu da novi federalni zakon o stečaju pobije državni zakon po kojem se penzije ne mogu smanjivati. Mnogi gradovi poput Detroita neće moći da održe data obećanja, a s obzirom na veličinu "crnih rupa" u budžetima, državne ili federalne vlade moraće da priskoče u pomoć.

Činjenica je da celokupni američki javni sektor još uvek posluje kao utopija. Nudi se niz prava, a ne postoji pravi plan za njihovu isplatu. Sve to na svojim leđima nosi privatni sektor, a Detroit je tek simptom mnogo veće bolesti.

2024 © - Vesti online