Petak 30.10.2009.
12:00
Nataša Jokić

Jeftine EU "svađe" preskupe za Srbiju

Poznate razlike u stavovima: Kušner i Ferhagen

Da li je u Evropskoj uniji zaista zavladala nesloga i burne svađe zbog Srbije?

"Bura u EU" samo za unutrašnju upotrebu


Trenutno nema nikakve bure u EU povodom Srbije, već naprotiv - vlada zatišje. Srbija se neće naći na dnevnom redu sastanaka na vrhu u institucijama EU sve do plenarnog zasedanja parlamenta EU krajem novembra i samita u decembru kada se očekuje istorijski događaj - odluka na vrhu EU da se Srbiji ukinu vize.
Posle svega ostaje pitanje da li poplava priča o svađama, lobiranjima i pritiscima zbog Srbije zapravo treba da posluži za unutrašnjopolitičku upotrebu. Zašto? Zato što logika političkog marketinga kaže da na temu Evrope, tako važne za birače, uvek i bez prestanka mora nešto da se događa.

Poslednjih dana moglo se čuti da Brisel vrši pritisak na Holandiju da i bez hapšenja Mladića pristane na odmrzavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Srbijom potpisanog u aprilu 2008. godine u Luksemburgu.

Navodno je američka državna sekretarka Hilari Klinton došla u posetu Hagu da bi, između ostalog lobirala za Srbiju.

Plasirane su i vesti da se francuski ministar Kušner "svađao" sa holandskim ministrom spoljnih poslova Maksimom Ferhagenom zbog toga što je ovaj ponovio da Mladić treba da bude izručen da bi SSP sa Srbijom bio aktiviran.


Karl Bilt, ministar spoljnih poslova Švedske, predsedavajuće države EU, navodno je negodovao zbog "istrčavanja" šefa italijanske diplomatije Franka Fratinija koji je pozvao Srbiju da što pre podnese kandidaturu za članstvo u EU, bez obzira na odluku o deblokadi SSP-a i početka njegove ratifikacije u parlamentima država članica EU, jer je njegova primena jedan od uslova za podnošenje kandidature.


Sve ove informacije nisu bez osnove, ali, kako "Vesti" saznaju, predstavljaju preterivanja koja bi vlasti u Beogradu mogla skupo da koštaju.


Šef diplomatije jedne države EU, diplomatski naklonjen Beogradu, a u bliskim odnosima sa Holandijom, još proletos je rekao "Vestima": "Mislim da je Srbija zaista mnogo napredovala. Holanđani su naši prijatelji, imamo odlične odnose sa njima i pokušaćemo da vidimo šta možemo da učinimo po pitanju Srbije. Mislim da ima izgleda za uspeh, ali treba da bude jasno da možemo uspešno da posredujemo jedino na diskretan način," upozorio je naš sagovornik. Vašem izveštaču je dodao: "Vi ste novinar, procenite sami - ukoliko se isuviše govori o pritisku na Holandiju, kakav može da bude rezultat za Srbiju? Samo kontraproduktivan, jer će holandska vlada morati da se dokazuje pred svojom opozicijom."


Upozorenje našeg sagovornika ovih dana dobija svoj puni smisao. Vesti o svađama, lobiranjima i pritiscima daju netačnu sliku o proporcijama onoga što bi se pre moglo zvati različitim mišljenjima u Evropskoj uniji i diplomatskim pokušajima da Hag ublaži svoj stav.

(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 30.10.)

2024 © - Vesti online