Izgubili milijarde, a ne daju ostavke
Oko 130 milijardi dinara državnih prihoda nije nestalo iz budžeta jer ih u njemu nije ni bilo, "objasnila" je naknadno svoju izjavu na istu temu ministarska finansija Diana Dragutinović.
Ona kaže da se taj novac "ne knjiži u budžetskim, već u knjigama republičkih institucija koji ih ubiraju ili dobijaju i koriste". I niko ne tvrdi, dodala je ona, da se taj novac troši mimo zakona, već samo da nije obuhvaćen budžetom, "da se u njega ne sliva i iz njega ne troši".
Na pitanje zašto se svi prihodi ne evidentiraju na jednom mestu, ne ubacuju u jednu kasu i onda iz nje raspodeljuju i troše, Dragutinovićeva nije uspela da odgovori.
Ova kontradiktorna tumačenja izazvala su reakcije poslanika u Skupštini Srbije.
Tako je lider SNS-a Tomislav Nikolić zatražio od premijera Mirka Cvetkovića da razjasni o čemu se tu radi. Nikolić je citirao Dragutinovićevu koja je rekla da je "deo tih problema u fiskalnoj politici nasledila od svog prethodnika", aludirajući na činjenicu da je upravo Cvetković do jula 2008. godine bio ministar finansija.
Premijer je "obrazložio" poslanicima "da je Srbiji potrebno stvaranje novog sistema kontrolisanja svih prihoda budžetskih korisnika".
- Radi se o sredstvima koja ostvaruju budžetski korisnici, a koja se nalaze van budžeta, kao što su sredstva koja dobijaju fakulteti od školarina ili sudovi od naplaćivanja taksi. Ta sredstva, koja iznose oko 130 milijardi dinara, sredstva su koja su suštinski javni prihod, ali se ne vide u budžetu i trebalo bi da se stave u novi sistem kako bi mogla biti kontrolisana - kazao je Cvetković.
Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić "ne može da veruje da tolike pare mogu da nestanu".
- Nadam se da su negde napravili grešku, kazao je Ilić za "Vesti".
(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 30.10.)