Grad ne može da kazni gazde "Saunda" zbog premlaćivanja mladića
U Sekretarijatu za komunalne poslove (Uprava za vode) kažu da grad nema ovlašćenja da određuje na koji način će se vršiti obezbeđenje nekog splava.
Grad raspisuje Konkurs na kome kandidati moraju da ispune uslove iz domena opšte sigurnosti splava (komunalni red, protivpožarna zaštita...), ali da pitanja obezbeđenja od strane drugih lica nije pod njihovom ingerencijom. Zbog toga nemaju ovlašćenja da sankcionišu vlasnike kluba "Saund" zbog tragedije koja se dogodila.
S druge strane, vlasnici splavova kažu da oni ne određuju obezbeđenje, već da angažuju agencije, a poznato je da one često angažuju osobe sa kriminalnim dosijeima, dok se navijačke grupe, zbog brze i velike zarade, tradicionalno bore za prevlast u ovim poslovima. Od početka letnje sezone, policija je na splavovima intervenisala više stotina puta, ali nikada na poziv obezbeđenja, što je u startu preduslov za tragediju.
- Obezbeđenje retko poziva policiju već sami rešavaju incidentne situacije, prelazeći
I ovo:Ko čuva BG splavove: Policajci, ali i ubice, kriminalci i vođe navijača! |
često granice svojih ovlašćenja. Njihova dužnost je da problematičnog gosta izbace iz lokala, a ne da se s njim obračunavaju na bilo koji način. Poznato je da se u većini klubova diluje droga, a alkohol služi maloletnicima, pa je logično zašto se je policija nepoželjna - kaže sagovornik iz PU Beograd i ističe da je najviše incidenata na splavovima izazvalo upravo obezbeđenje.
Nakon tragične smrti Fedora Frimermana, brojne organizacije i političke partije apelovale su na republičku vlast da po hitnom postupku izglasa Zakon o privatnom obezbeđenju, koji se već duže vreme nalazi u skupštinskoj proceduri. Njegovim donošenjem makar bi bilo definisano ko može i na koji način da se bavi ovim poslom.