Kralj poklonio, Tito oduzeo
Tim povodom "Vestima" se između ostalih obratio i Zdravko Milanović iz Kanade u ime Udruženja ratnih dobrovoljaca i njihovih potomaka i poštovalaca iz ratova 1912-1917.
Obustavljena parcelizacijaKraljevina Jugoslavija je u znak zahvalnosti za njihov doprinos u stvaranju Jugoslavije kroz balkanske ratove i Prvi svetski rat, siromašnim borcima-dobrovoljcima u velikoj agrarnoj reformi dodelila zemlju u Pančevačkom ritu. Utrošena su i određena sredstva za melioraciju, izgradnju nasipa i odvodnih kanala i obavljena delimična parcelizacija. Zbog izbijanja Drugog svetskog rata Kolonizacioni fond Kraljevine Jugoslavije nije završio posao. |
On navodi da su godinama posle Prvog svetskog rata učesnici proboja Solunskog fronta bili diskriminisani i obespravljeni. Takav tretman nastavljen je prema njihovim naslednicima u socijalizmu, a ništa bolje nije ni u periodu postkomunizma. Zato, piše Milanović, Udruženje traži od aktuelne vlasti u Srbiji da koriguje nedavno usvojeni Zakon o restituciji u cilju pravičnog rešenja problema u vezi sa vraćanjem zemlje koja je njihovim precima kolonizacijom dodeljena u Pančevačkom ritu, između dva svetska rata.
"Zakonom o restituciji u Srbiji uopšte nije predviđen povrat zemlje naslednicima i potomcima solunskih dobrovoljaca koji imaju rešenja o dodeli zemlje njihovim precima. Jedina "greška" solunskih dobrovoljaca je ta što tu zemlju Ministarstvo Kraljevine Jugoslavije nije isparcelisalo do početka Drugog svetskog rata", navodi Milanović.
Njima su, kaže dalje on, "data rešenja kojima su označeni kao suposednici na dobijenu zemlju sa namerom da se parcelizacija izvrši u toku jeseni 1940. i početkom 1941. godine".
Traže zemlju ili pareU predstavci se dodaje da se nijedan potomak ratnog dobrovoljca koji je zatražio pomoć Udruženja nije izjasnio da mu se vrati dodeljena zemlja u Pančevačkom ritu. Oni bi bili zadovoljni zemljom iste površine na nekom drugom mestu ili novčanim obeštećenjem u vrednosti zemljišta koje je njihovim precima državnom kolonizacijom darivano između dva svetska rata, a oduzeto bez nadoknade posle Drugog svetskog rata. |
I u dopisu državnom vrhu Srbije navodi se da se iz dokumenata, koje zainteresovani i oštećeni podnose na uvid Udruženju ratnih dobrovoljaca i njihovih potomaka, može videti da su njihovi preci dobili tu zemlju "veličine pet ili sedam jutara katastarskih i označeni su kao suposednici, ali nisu mogli da stupe u posed zemlje do 6. aprila 1941. jer Kolonizacioni fond tadašnjeg Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije nije izvršio parcelizaciju do početka Drugog svetskog rata".
Budući da je u pitanju viša sila koja je sprečila da solunski dobrovoljci uđu u posed dodeljene im zemlje, Udruženje apeluje na sve autoritete u Srbiji, predsednika, premijera, vicepremjera i Skupštinu da izmenama i dopunama Zakona o restituciji potomcima kolonista vrati pravo na imovinu u Srbiji. Pozitivan ishod, kako navodi, čeka oko 3.000 ljudi.