Utorak 30.07.2013.
13:11
J. Arsenović - Vesti

Optužnicama protiv povratka

Srpski problem prebačen u Brisel: Učesnici skupa u Beogradu
 

Ovakav stav deo je opšteg mišljenja učesnika jučerašnje sednice skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, sazvane kako bi se analizirao položaj Srba u Hrvatskoj nakon ulaska ove države u Evropsku uniju.

Matica opet (zlo)upotrebljava

Na sednici su se mogle čuti i kritike na račun države Srbije i njene nedovoljne antgažovanosti kad se radi o poporavljanju položaja Srba u Hrvatskoj. Veljko Džakula je naveo primer kako ga je svojevremeno zvao savetnik iz kabineta tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića .
- Rekao mi je: Šta ovi tvoji u Kistanju traže dvojezičnost, to nama sada ne odgovara! - požalio se Džakula.

Zbog toga se od države Srbije očekuje da kod susedne Hrvatske insistira na reviziji optužnica, ali i, kako je predložio predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta, i da dva tužilaštva potpišu sporazum koji bi omogućio ustupanje dokaza u slučajevima optuženih za ratne zločine, kako bi Srbima moglo da se sudi u Srbiji, i obrnuto.

Na sednici su se mogli čuti i stavovi da je Srbima sada gore nego u vreme vladavine Tuđmanove Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), ali da su osim vlasti u Zagrebu za to zaslužni i nedovoljno aktivni i previše okrenuti svojim ličnim interesima politički predstavnici Srba.


- Naši se više bave svojim pozicijama u vlasti, a ne pravima Srba u Hrvatskoj. Ministar koji je Srbin neće da nas primi pune dve godine kako bismo mu izložili plan da svaka opština u kojoj su Srbi većina treba da bude deo operativnih programa evropskih fondova. Dok nas on primi, ti fondovi će već okončati konkurse. Za zakone koji nas u startu diskiriminišu glasaju i neki Srbi - naveo je Veljko Džakula iz Srpskog demokraskog foruma.

Dve molbe Save Štrpca

Predsednik Veritasa Savo Štrbac zamolio je Milorada Pupovca da po Hrvatskoj ne zastupa tezu da optužnice za genocid treba da se povuku. Predsedavajućeg Odbora za dijasporu Štrbac je zamolio da ubuduće ne poziva na sednicu "one Srbe koji prisustvuju proslavi Oluje", aludirajući na Veljka Džakulu koji je to uradio prošle godine.

Na njegove opaske osetio se prozvanim predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac koji je konstatovao da ne treba zaoštravati srpsko-hrvatske odnose a da predstavnici Srba iz Hrvatske nisu došli u Beograd da međusobno polemišu, već da prepoznaju probleme i načine kako ih treba prevazići.


Da, nažalost, i Srbi u Hrvatskoj pate od stare srpske boljke - nesloge, konstatovao je član Odbora za dijasporu poslanik Demokratske stranke Srbije Milan Lapčević. On je Pupovcu zamerio što je u jednom momentu poredio položaj Srba u Hrvatskoj a položajem Srba na Kosovu i Metohiji i tako praktično statusno izjednačio secesionističku pokrajinu sa suverenom državom Hrvatskom.


Na sednici su navedeni dokazi koji nedvosmisleno ukazuju na diskriminatorski položaj srpskog naroda u Hrvatskoj, pa tako nijedan Srbin koji je nekada bio nosilac stanarskog prava ne može da uđe u hrvatski program za stambeno zbrinjavanje ukoliko ima imovinu bilo gde u svetu na svoje ime. Nasuprot tome, bosanskim Hrvatima koji su izbegli u Hrvatsku je to omogućeno.

2024 © - Vesti online