Petak 26.07.2013.
12:01
Đ. Barović - Vesti

Kfor zna ko je pobio Srbe

Foto - arhiva: Pripadnici Kfora
 

Beogradski list "Politika" došao je do originalnih dokumenata sa oznakom "NATO tajna" u kojima stoji da su odgovorni za ovaj masakr prvo uhapšeni, a onda, usled "nedostatka dokaza" pušteni na slobodu. Od tada se ovim događajem više nije bavio niko.
 

Beg Šaćiri: Ubili 48 ljudi, ranili 17

U drugom, poverljivom dokumentu NATO-a koji obelodanjuje "Politika" je i pismo Šaćirija svojim nadređenima:
"Ja Beg Šaćiri, kao komandant jedinice Fortuna, izjavljujem da sam, nakon što sam prešao iz zone Dukađini u Košare, opština Lipljan, preduzeo akcije potpuno uspešne između 27. juna i 9. avgusta 1999, 9. avgusta je cela naša jedinica uhapšena od Kfora. Akcije koje smo preduzeli su sledeće: čišćenje grada od srpskih kriminalaca, primoravanje zdravstvenih radnika Srba da napuste centar, kontrola srpskih stanova, paljenje oko 30 odsto srpskih kuća, naseljavanje srpskih kuća i stanova Albancima kojima je bio potreban smeštaj. Akcije: ubistvo 48 ljudi, ranjeno 17, prebijanje i maltretiranje."

- Istraga tapka u mestu i kada je reč o ovom, ali i brojnim drugim događajima poput eksplozije autobusa u Livadicama, dece u Goraždevcu ili Popovića u Klini - kaže advokat Živojin Jokanović koji se od 1999. bavi pravnom zaštitom Srba južno od Ibra.
U prvom tajnom spisu NATO koji objavljuje "Politika", stoji da se selo Gracko nalazilo u zoni odgovornosti britanskog kontigenta Kfor, a da su srpski žeteoci pre nego što su se uputili ka svojim njivama pitali vojnike da li bi mogli da ih zaštite, ali su dobili odgovor da za to nema dovoljno ljudstva.


Kada je došlo do pokolja, izveštaj britanskih oficira je decidan: "Područje je zatvoreno oko jedan sat nakon incidenta, ali ubice su uspele da pobegnu". U potrazi za ubicama, naknadno je uhapšena grupa od 56 pripadnika OVK na čelu sa Beg Šaćirijem, komandantom jedinice Fortuna, ali su svi, posle 12 dana provedenih u pritvoru i negiranja umešanosti u zločine nad Srbima - pušteni.


Direktor Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin je na parastosu srpskim žeteocima pozvao međunarodnu zajednicu da otvori istragu i privede odgovorne pravdi.


Međutim, za Marka Jakšića, jednog od lidera Srba na Kosmetu, ovaj poziv je "licemerni dokaz srpske tragedije".
 

Lindita zna svedoka

Na spisku osumnjičenih za zločin u Starom Gracku, nalazi se i jedna žena, Lindita Krenazi, OVK borac u zoni Nerodimlja, koja je ratovala i na Paštriku. U svom dnevniku ona se poziva na susret sa izvesnim komandirom Zheleta koji joj je pretio smrću ako progovori, ali i susretu sa drugim akterom zločina u Starom Gackom, samo devet dana od tog događaja.
"Pokušala sam da ga nagovorim da govori i rekao mi je da zna ko je učestvovao u akciji u Starom Gracku". Istražitelji Umnik su ovu rečenicu protumačili na sledeći način:
"Ništa ne navodi na prirodu Linditine povezanosti sa masakrom u Gracku i nema dokaza, ali je jasno da postoji veza."

- Vulin pred crkvom poziva svet da istraži ovaj slučaj, a u Briselu sedi preko puta onih koji su izdavali naređenja za ta ubistva i ne kaže nijedno slovo ni oko rasvetljavanja događaja u Starom Gackom, ali i mnogim drugim uključujući i 17. mart 2003. Ali nije on i jedini. Svima su Vladi Srbije puna usta Evrope, pa zato niko i ne sme da postavi pitanje kako je bilo moguće da su Srbi u kontinuitetu ubijani u prisustvu 50.000 vojnika Kfora i 10.000 policajaca Unmik i da za to još niko nije odgovarao - kaže Jakšić.
Ogorčena je i predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Verica Tomanović.


- Već godinama upozoravamo domaću i svetsku javnost da postoje dokumenta koja značajno mogu da pomognu u otkrivanju zločina na Kosmetu, ali da i dalje svi ćute. Koliko znam, Specijalna komisija Euleks na čelu sa Klintonom Vilijamsonom je preuzela veliki broj istraga koje su tapkale u mestu. On je rekao da će sva saznanja obelodaniti do kraja 2014. Nama su dani kao godine, nemamo više živaca da čekamo - naglašava Tomanović.


I dok u Euleksu kažu da istražuju ovaj slučaj, u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije ističu da se nisu bavili ovim predmetom zato što se odigrao 1999. godine, u periodu kada je kontrolu nad Kosmetom preuzeo Kfor i Unmik.

2024 © - Vesti online