Ponedeljak 01.03.2010.
04:27
Tanjug

Sve veći broj beskućnika dane provodi u bibliotekama

Svakoga dana kada biblioteka počne da radi Džon Benks čeka da uđe unutra, pronađe zgodno mesto i ostane do zatvaranja, kada se invalidskim kolicima odveze do autobuskog terminala gde provodi noći.

Poput mnogih beskućnika koji vreme provode u bibliotekama, sve što Benks želi je čisto, bezbedno mesto na kome može na miru da sedi. On ne želi ni sa kim da razgovara, onda kada mu je pomoć neophodna odlazi kod socijalnog radnika koga je angažovala biblioteka. Glavna biblioteka u San Francisku, u kojoj svakoga dana boravi na stotine beskućnika prva je u SAD zaposlila socijalnog radnika.

Utočište mnogi nađu u biblioteci: Beskućnik

Drugi američki gradovi se odlučuju da na druge načine izađu na kraj sa beskućnicima koji lavaboe u toaletu kotiste za pranje, a vecee za drogiranje.
U Filadelfiji i San Francisku, pojedine biblioteke zapošljavaju neke od beskućnika kao čuvare toaleta, koji upućuju druge beskućnike u prihvatne centre ili crkve gde mogu da se okupaju.

U Portlandu, biblioteka je uvela kaznene mere za beskućnike koji tu provode vreme - u slučaju da se pobiju tri godine im je zabranjen pristup. U situaciji kada svuda u svetu vlada ekonomska kriza, biblioteke su postale utočišta za one koji su izbačeni odasvud i od kojih su svi digli ruke.

Kamila Alajar, predsednica Američke asocijacije biblioteka, izjavila je za Asošieted pres da bibliotke već duže vreme predstavljaju sklonište za beskućnike, ali i ljude sa mentalnim oboljenjima i one koji nemaju šta da pojedu tokom dana.

"Javne biblioteke se trude da najbolje što mogu usluže svoje korisnike i ljude koji se godinama tu nalaze, ali ne koriste usluge biblioteka", istakla je ona.

"Nadam se da će angažovanje socijalnog radnika u biblioteci u San Francisku postati primer za druge, jer su ti ljudi obučeni kako da pomognu beskućnicima koji imaju pravo da kao i svi ostali koriste javne biblioteke", dodala je ona.

Pojedine biblioteke angažuju psihijatre koji obučavaju osoblje o načinu komunikacije sa beskućnicima koji boluju od mentalnih oboljenja ili su narkomanski zavisnici.

Benks (40) koji ne može ni da se seti od kada živi na ulici, ponekad uzme koju knjigu ili časopis jer ne čita loše i zna da mu zaposleni neće praviti problem zbog toga.

Kako kaže, možda će jednog dana zatražiti pomoć socijalnog radnika, jer nakupilo mu se prljavog veša, pa bi on možda mogao da mu pomogne da to reši.

2024 © - Vesti online