Sreda 17.07.2013.
18:26
Beta

Islamska zajednica traži odštetu za džamiju

Bajrakli džamija zapaljena je u neredima 2004.
 

"Ogorčeni smo na samu optužnicu u ovom slučaju, jer ne pominje se organizator i podstsrekivač, jer ovo nije bilo spontano i nije se džamija zapalila sama od sebe. Ne pominje se ni odšteta islamskoj zajednici koja je oštećena. Sledeće pitanje je kada će da se pokrene taj postupak", kazao je Ašerić novinarima nakon današnjeg izricanja presude okrivljenima za nerede ispred Bajrakli džamije.

Jedan od vođa navijača Partizana Miloš Radisavljević Kimi i još dvojica optuženih osuđeni su danas na po četiri meseca zatvora zbog povređivanja policajaca tokom nereda u kojima je zapaljena Barjakli džamija, odlučio je Prvi osnovni sud u Beogradu. Preostalih sedmorica optuženih za taj slučaj oslobođeni su optužbi, a dvojica osuđenih su dobili i dodatne zatvorske kazne za druga krivična dela.

Predstavnik Islamske zajednice je naveo da slučaj praktično nije vođen zbog paljenja Bajrakli džamije, već zbog napada na policajce.

"Osuđeni su za učešće u skupini koja čini nasilje, a za to je mogao biti osuđen bilo ko ko se u tom trenutku zatekao ispred džamije", kazao je Ašerić.

Zastupnik Islamske zajednice Srbije Rajko Danilović, takođe najavljuje da će se pokrenuti pitanje odšte zbog paljenja Bajrakli dzamije.

"Država će biti obuhvaćena tom tužbom, jer država je sklonila policiju i dozvolila je da se dođe do dzamije i dzamija zapali", kazao je Danilović. On je ocenio da je tužilac "traljavo" vodio postupak.

"Obuhvaćeni su momci koji su naneli povrede policajcima, nisu bili obuhvaćeni oni koji su palili džamiju, nisu obuhvaćeni ni organizatori ni naručioci. Javna tajna je da je ovo jedan sakati postupak koji je namerno tako vođen", kazao je Danilović.

I advokat oslobođenih Jugoslav Tintor smatra da je javna tajna to da je glavni krivac, zapravo, policija koja je propustila da obezbedi džamiju.

"Činjenica je, utvrđeno je u postupku, da je žamdramerija dobila naređenje da ne nosi suzavce i gas maske. Da su imali suzavac dzamija bi ostrala čitava", kazao je Tintor.

On je ocenio da je policija pokušala da skrene pažnju sa svojih propusta, ali da im to nije uspelo pa je u slučaju njegovih klijenata jedini bilo moguće doneti oslobađajuću presudu.

Preostalih sedmorica optuženih za taj slučaj oslobođeni su optužbi, a dvojica osuđenih su dobili i dodatne zatvorske kazne za druga krivična dela. Bojan Hrvatin, Miloš Radisavljević Kimi i njegov otac Rade Radisavljević danas su osuđeni na po četiri meseca zatvota. Međutim, Hrvatin ima jedinstvenu zatvorsku kaznu od 15 godina zbog drugih krivičnih dela koja nemaju veze sa incidentima kod Bajrakli džamije. Rade Radisavljević ima jedinstvenu kaznu od osam meseci, takođe zbog drugih krivičnih dela.

Svedoci su tokom suđenja potvrdili da su otac i sin Radisavljević i Hrvatin naneli teške telesne povrede policajcima prilikom nereda i paljenja Barjakli džamije. Za preostalih sedam optuženih nisu postojali dokazi da su učestvovali u nasilju, a samo prisustvo na mestu događaja nije dovoljno da bi bili kažnjeni.

Beogradska Bajrakli džamija zapaljena je u noći između 17. i 18. marta 2004. godine, u demonstracijama koje su u Beogradu izbile zbog nasilja nad Srbima na Kosovu.

Tada je provaljeno u dvorište, razbijeni su prozori i zapaljena džamija. U neredima je do temelja izgorela i biblioteka sa više od 7.000 knjiga, a iz džamije je ukradeno 50.000 evra.

Optuženima se na teret stavlja da su u Gospodar Jevremovoj ulici gde se nalazi džamija, učestvovali u skupini koja je zajedničkim delovanjem zapalila džamiju, pričinivši tako štetu od 23 miliona i 650 hiljada dinara, oštetili okolna vozila i unuštili inventar iz džamije.

U optužnici stoji da su okrivljeni Miloš Radisavljević, njegov otac Rade, Bojan Hrvatin iz grupe demonstranata gađali kamenicama kordon policije, pa su policajci iz kordona ispalili gumene metke od kojih je jedan pogodio okrivljenog Mitraševića u nogu.

Ubrzo je pod pritiskom demonstranata kordon probijen, a povređeno je više od 20 policajaca.

2024 © - Vesti online