Petak 12.07.2013.
16:24
Beta

Građani: Saobraćajci najkorumpiraniji

Male plate i "zaraznost" glavni razlozi za korupciju, smatraju građani i policajci
 

Na predstavljanju "Zbirke predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji", istraživac Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević je rekao da istraživanje CESID-a, rađeno u martu na uzorku od 1.185 ispitanika iz cele zemlje, pokazuje da je podmićivanje policajaca u Srbiji postalo takoreći deo "običajnog prava".

Đorđević je rekao da građani uprkos tome smatraju da korupcija u policiji nije veća nego u drugim državnim institucijama, kao i da je manja nego u zdravstvu i pravosuđu. Kao osnovni uzrok korupcije u policiji ispitani građani navode da se policajci na to odlučuju jer vide da i njihove kolege uzimaju mito, rekao je Đorđević.

On je dodao da su pored ispitivanja građanja rađeni i intervjui sa 22 predstavnika policijskih sindikata koji smatraju da su male plate osnovni uzrok korupcije u policiji. "Zajednički stav i građana i predstavnika policijskih sindikata (koji su intervjuisani) je da je korupcija u policiji prisutna kao i u drugim institucijama", rekao je Đorđević i ocenio da je to zabrinjavajući podatak jer upravo policija treba da se bori protiv slučajeva korupcije u društvu.

Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku je rekao i da i građani i predstavnici policijskih sindikata smatraju da je jedan od uzroka korupcije u policiji politizacija te službe. Kao primer za politizaciju policije je naveo, dešavanja prilikom izbora direktora policije Srbije tokom kojeg se u javnosti više govorilo o tome da li će to biti čovek premijera Ivice Dačića ili potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića nego što se obraćala pažnja na to kako kandidati za tu funkciju mogu da doprinesu boljem radu policije.

Đorđević je rekao da istraživanje o korupciji u policiji pokazuje i da su političke i rodbinske veze glavni osnov za zapošljavanje u policiji.

2024 © - Vesti online