Vučić: Voleo bih da je MMF manje strog
On je na skupu "Srbija se okreće ekonomiji" u Beogradu objasnio da ta želje nije zato šo Vlada Sbije nije spremna na teške poteze i teške stvari, nego zato što je "ođednom došlo sve na naplatu, od Kosova i korupcije do javnog duga koji više ne može da se održava".
"Sve nam je iz prethodnih 25 godina došlo na naplatu i, nažalost, neko mora da se suoči sa tim", istakao je potpredsednik srpske vlade.
Vučić je govoreći o zahtevima MMF-a kazao da on i ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić imaju iste političke ciljeve i da će u okviru razgovara u rekonsktrukciji vlade videti šta može da se uradi, a šta ne.
Dinkić je izjavio je da nije realno da Srbija sada sklopi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), jer Vlada ne može da prihvati zahtev za smanjenje penzija i plata u javnom sektoru. On je rekao da Srbija ne moze da prihvati stav MMF-a da bi za dodatno smanjenje budžetskog deficita trebalo za 10 odsto smanjiti iznos plata u javnom sektoru iznad 40.000 dinara i penzija iznad 25.000 dinara.
Srbija, kako je istakao Dinkić, nije spremna da to prihvati, jer to ne bi dovelo da potrebnog smanjenja manjka u budžetu, a smanjilo bi domaću tražnju i usporilo privredni rast.
Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik kazao je danas da je rebalans budžeta Srbije za 2013. godinu korak u dobrom pravcu, jer ograničava rashode, ali je istakao da je to nedovoljno da se izbegne rizik strukturnog fiskalnog deficita.
"Potrebne su dodatne mere za smanjenje deficta, ali ne samo za budžet u 2013. godini, već i na srednji rok", kazao je Lisovolik na skupu.