Ponedeljak 08.07.2013.
12:34
B. ĐOKIĆ

Kroz Hrvatsku samo veće gužve

Ulazak Hrvatske u Evropsku uniju nije doneo velike promene onima koji putuju za Srbiju kroz ovu zemlju. Pogranični sistem ostao je praktično isti, pa putnici nemaju razloga da brinu da će hrvatski graničari imati neke posebne prohteve, kaže za "Vesti" Nenad Banović, načelnik Uprave granične policije MUP Srbije.


- Sve je ostalo isto, pa je i dalje na snazi propis da se bez prijave može preneti do 10.000 evra. Koliko smo obavešteni od kolega iz Hrvatske, kod njih takođe važi pravilo da ko ulazi u zemlju treba da ima od 50 do 100 evra po danu boravka, ali se neće tražiti da se pokaže novac, već su garancija i kreditne kartice.

Nenad Banović

Kako su nam rekli, za one koji su na proputovanju kroz ovu zemlju neće se svakako tražiti da pokažu pare. Treba obratiti pažnju da imate sa sobom putno i zdravstveno osiguranje, a bez ikakvih problema mogu se prenositi lične stvari kao što su laptopovi, kamere i ostali uređaji - objašnjava Banović.


Od ulaska Hrvatske u EU zatvorena su dva malogranična prelaza, Vajska kod Vukovara i Berkasovo. Zbog toga se tokom leta očekuju malo veće gužve, pa na to naši sunarodnici koji dolaze da letnje odmore provedu u rodnom kraju treba da obrate pažnju. Poslednjih dana bila je velika gužva na ulasku u Hrvatsku iz Srbije za kamione, a razlog je prilagođavanje carinskog sistema Hrvatske standardima Evropske unije.


- Režim na granici se ne menja. I dalje je potreban pasoš za putovanje u Hrvatsku, dok državljani Hrvatske, kao i svi državljani zemalja EU mogu u Srbiju da uđu s ličnom kartom. Novina je suspendovanje Sporazuma o pograničnom saobraćaju, ali su u toku pregovori da se on obnovi. To znači da osobe koje živi u pograničnom pojasu, odnosno do 30 kilometara od granice ne mogu više da prelaze granicu s pograničnim propusnicama - kaže Banović.


Jedna od stvari na koju treba obratiti pažnju, jer često sunarodnici iz dijaspore sa rođacima iz Srbije odlaze u Hrvatsku ili Grčku na more, jeste da maloletne osobe, ukoliko nisu sa roditeljima, moraju kod sebe da imaju saglasnost oba roditelja za prelazak granice i put u inostranstvo.
 

Preporuka graničnih prelaza


Preporuka svima koji tokom leta dolaze u Srbiju jeste da ukoliko putuju iz pravca Mađarske, koriste druge granične prelaze osim Horgoša, kao što je Bački Vinograd, koji je u blizini.


- To je prvi granični prelaz na kojima je zajednička kontrola srpskih i mađarskih graničara. To znači da postoji jedan zajednički punkt na kome se obavlja kontrola. Time se skraćuje vreme prelaska granice. Takođe preporučujemo da se iz pravca Mađarske koristi prelaz Kelebija, a iz Hrvatske umesto Batrovca, da se koristi prelaz Šid-Tovarnik, a za one koji idu na letovanje u Grčku mogu izbeći gužve ako umesto prelaza Preševo koriste granični prelaz Prohor Pčinjski - naglašava Banović.


Smanjen broj lažnih azilanata


Od početka godine je smanjen broj lažnih azilanata iz Srbije u zemlje EU. I dalje je najveći broj u Nemačkoj, kojih je u maju bilo oko 400, dok se u svim ostalim zemljama drastično smanjio. Tako je od početka godine do maja u Švedskoj azil tražilo oko 500 osoba, u Luksemburgu 20, Belgiji 153, Švajcarskoj 130, a u Danskoj 343 osobe.

2024 © - Vesti online