Ponedeljak 01.07.2013.
01:12
J. Arsenović - Vesti

Na kolenima pred Evropom

Šefovi država i vlada zemalja Evropske unije dali Srbiji "zeleno svetlo"
 

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je Evropa bila nepravedna prema Srbiji i Srbima i da ih je dodatno ponizila kroz pitanje rešavanja statusa Kosova.

Milorad Dodik

- U svakom slučaju, nisam tumač politike sadašnjeg rukovodstva Srbije, ali njihova politika je veoma jasna - saradnja i put ka Evropi. Cenim da će to ostati dominantna odrednica Beograda. Ali činjenica da je ta famozna priča za početak pregovora Srbije sa EU ponovo uslovljena ili data uslovno, meni govori o nepoverenju prema Srbiji - rekao je Dodik.


I mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohija smatra da Evropa atakuje na "dostojanstvo srpskog naroda", a to što je upravo na Vidovdan odlučila o otvaranju pregovora sa Srbijom, objašnjava kao "nastavak svega što se s nama događalo posle 1389. godine".


- To je nastavak robovanja - kazao je Amfilohije, dodajući da je "muratovska tiranija" na Kosovu u 14. veku "isto što i sadašnja NATO ili ne znam čija".

Dobrica Ćosić

Akademik Dobrica Ćosić ocenio je da je briselski sporazum Beograda i Prištine "neminovnost u imperijalističkoj vladavini velikih sila", ali i "istorijski poraz državne politike Srbije". Navodeći da je za ovakav kosovski poraz Srbije pred istorijom odgovorna celokupna srpska politika do današnjeg dana, Ćosić je upozorio da uslovljavanja neće prestati.


- Odlaganjem početka tog sporazuma, Nemačka uvodi Srbiju u novu neizvesnost. Taj politički čin Nemačke smatram nastavkom tradicionalne nemačke politike prema Srbiji - rekao je nekadašnji predsednik SR Jugoslavije na promociji svoje knjige "Kosovo 1966-2013" koja je održana u Beogradu.
 

Koštunica: Vlada da podnese ostavku

Vojislav Koštunica

Jedina parlamentarna partija koja se protivi članstvu Srbije u EU Demokratska stranka Srbije održala je na Vidovdan protestni miting na kojem je zatraženo da Vlada Srbije podnese kolektivnu ostavku.

 

U centru Beograda, pred oko 2.000 pristalica lider DSS-a Vojislav Koštunica je poručio da "vlast zaslepljena i omađijana EU hoće da se odrekne i Kosova i Srbije".
- Oni bi hteli da naš srpski Vidovdan zamene evropskim datumom i da 28. juna ne slavimo Vidovdan nego EU - rekao je Koštunica, najavljujući još protesta.

Kritike dolaze i od stručnjaka koji upozoravaju da je odluka Evropskog saveta kontroverzno napisana i da sadrži element uslovljavanja.


- Odluka sadrži jednu kratku rečenicu koja kaže da će pregovori početi kada Evropski savet potvrdi pregovarački okvir, što bi moglo da znači da se tako nešto neće obavezno desiti, recimo u slučaju da Nemačka ili neka druga zemlja ne budu zadovoljni sprovođenjem - konstatuje profesor Fakulteta političkih nauka Jovan Teokarević.

Ivica Dačić

Na kraju dana, u kojem se slavilo otvaranje pristupnih pregovora, predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić dao je intervju RTS-u i tom prilikom se sa manje pobedničkog žara, a sa više upozorenja obraćao građanima Srbije.


- Pregovori o članstvu u EU, u najboljem slučaju, ukoliko Srbija bude uspešno gradila partnerstva sa zemljama EU, trajaće četiri do pet godina. Ako se stvari ne budu odvijale na taj način mogu trajati i čitavu deceniju - objasnio je Dačić i istakao "da će pregovori sa EU zahtevati zalaganje čitavog društva".

Igranka oko izbora

Na unutrašnje-političkom planu odluka EU o pokretanju pregovora sa Srbijom ništa značajno neće promeniti, smatra politički analitičar Đorđe Vukadinović.
- Datum je neka vrsta klina u srpskoj političkoj klin čorbi, tako da će politička dinamika, tenzije, igre i problemi ostati više-manje isti... Na spoljno-političkom planu će se nastaviti ova kombinacija pohvala i pritisaka, a na unutrašnjem igranka oko izbora i rekonstrukcije Vlade - kaže Vukadinović.

 

"Legli na rudu"

Mitropolit Amfilohije je otkrio da je potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću, na njegovu ocenu da su sporazumom Dačića i Tačija Srbiji otvorena sva vrata u Evropi, uzvratio rečima: "Otvorena su vrata zato što ste im legli na rudu."

 

Ko stiže u Beograd?

Srpski premijer je najavio da će sutra u posetu Srbiji doputovati predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej, a da potom dolazi šef švedske diplomatije Karl Bilt. Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton stiže najverovatnije 9. jula, a posle toga u Beogradu se očekuje komesar za proširenje EU Štefan File kako bi dogovorio skrining i detalje o pregovaračkom procesu.

 

Ćosić: Nesrećan sam

Akademik Dobrica Ćosić je rekao da je nesrećan zbog briselskog sporazuma jer su, kako je istakao, odavno postojale političke mogućnosti da kosovsko pitanje bude rešeno kompromisno i pravedno za oba naroda - teritorijalnom podelom i etničkim razgraničenjem.
- Kosovo kao islamska teritorija biće moćan činilac u agresiji neoosmanske Turske za osmanlijsko nasleđe otomanske carevine na Balkanu i u njenoj težnji za prodor u Evropu - smatra Ćosić.

2024 © - Vesti online